Basel capital requirements and bank behavior: Evidence from Turkish banking system
Basel sermaye düzenlemeleri ve banka davranışları: Türk bankacılık sistemi örneği
- Tez No: 366659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Basel sermaye düzenlemelerinin Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların davranışı üzerinde yarattığı etkiler analiz edilmektedir. Aralık 2002-Aralık 2013 döneminde aylık veriler kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar, özkaynak/toplam varlık oranının yüzde bir arttığı durumlarda kredi faizlerini 17.33 baz puan artırmaktadır. Aynı analizler kamu bankaları, özel bankalar ve yabancı bankalar olarak ayrı ayrı uygulandığında, kamu bankalarının farklı davranarak özkaynak/toplam varlık oranını artırdığında kredi faizlerinde düşüş yaptığı gözlemlenmiştir. İkinci bir analiz olarak bankaların özkaynak/toplam varlık oranını artırması yönünde baskıya maruz kalması durumunda davranış biçimleri incelenmektedir. Bu amaçla analizde eşanlı denklem çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Bulgularımıza göre böyle bir durumda özel bankalar davranışlarını değiştirmemekte, kamu bankaları sermaye/toplam aktif oranlarını artırmakta, yabancı bankalar ise risk seviyesini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study I examine the effects of Basel capital requirements on the behavior of Turkish banks for the period between December 2002 and December 2013. Turkish banks are found to increase their lending rates by 17.33 basis points in case of a one-percent rise in equity to asset ratio. When the same analysis is applied to state, private and foreign banks, it is found that state banks behave differently and decrease their lending rates when they increase their equity to asset ratio. As a second analysis, I examine how banks react when they are exposed to regulatory pressure to increase their equity to asset ratio. I use simultaneous equations methodology to measure the effects of regulatory pressure. The findings indicate that private banks do not change their behavior, state banks increase their equity to asset ratio and foreign banks decrease their risk level when they are exposed to regulatory pressure.