Impacts of short selling restrictions on stocks traded at Borsa Istanbul
Açığa satış düzenlemelerinin İstanbul Borsasında işlem gören paylar üzerindeki etkisi
- Tez No: 366660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SALİH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, açığa satış düzenlemelerinin özellikle 02.01.2014 tarihinden uygulamadan kaldırılan yukarı adım kuralının Ocak 2012 ve Mart 2014 tarihleri arasında İstanbul Borsası'nda işlem gören paylar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Öncelikle, yukarı adım kuralının kaldırılmasından önce ve sonra olmak üzere açığa satış işlem hacimlerine göre oluşturulan portföylerin Fama – French (1993) üç faktör modeli kullanılarak performanslarını ölçmek için zaman serisi testi yapılmıştır. Sonuç olarak yukarı adım kuralının kaldırılmasından sonra yoğun olarak açığa satış yapılan paylardan oluşan portföyün Jensen alfasının negatif ve anlamlı olduğu anlaşılmıştır. Bu durumda yukarı adım kuralının kaldırılmasının ardından pay hakkında olumsuz fikirlerin açığa satış olarak yansımasından dolayı fiyatların gereğinden aşağı çekildiği ve yoğun olarak açığa satış yapılan payların beklenenden daha düşük performans gösterdiği sonucu çıkarılabilir. İkinci olarak, ilave açığa satış faktörü (SS) hesaplanmış ve dördüncü faktör olarak Fama French faktör modeline eklenmiştir. Sonuçta, açığa satış faktörü yukarı adım kuralı kaldırılmadan önce büyüklük faktörünün yerini alırken yukarı adım kuralının uygulamadan kaldırılmasından sonra modelde büyüklük faktöründen bağımsız olarak açıklayıcı güce kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates impacts of short sale restrictions, particularly uptick rule which was repealed at 02.01.2014, on returns of stocks traded at Borsa Istanbul between January 2012 and March 2014. Firstly, time-series regressions are conducted to test the performance of the Fama - French (1993) three-factor model with four different portfolios, sorted according to their short sale volume ratio before and after repeal of uptick rule. The results show that in the after period portfolio consisting of heavily shorted stocks has the only significant and negative Jensen's alpha. This indicates that after repeal of uptick rule heavily shorted stocks underperform probably because of reflection of the pessimists' beliefs as short positions which drive asset prices down unnecessarily. Secondly, an additional short sale factor (SS), is calculated and regressed as an fourth explanatory variable in Fama-French model in an attempt to determine the common risk factors that capture the variation in stock returns before and after repeal of uptick rule. This study explores that while short sale factor (SS) substitutes size factor before repeal of uptick rule it doesn't replace size factor after repeal of uptick rule and gains independent explanatory power from size.