Why do political parties split? Understanding party splits and formation of splinter parties in Turkey
Siyasi partiler neden bölünür? Türkiye'de parti bölünmelerini ve bölünerek oluşan partileri anlamak
  1. Tez No: 366661
  2. Yazar: ÖZHAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ SARIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Parti bölünmeleri ve bölünerek oluşan partiler üzerine fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu durum parti içi dinamikleri çalışmanın zorluğundan ve bölünerek oluşan partilerin çoğunlukla tercih edilir partilere dönüşmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma aktör odaklı bir yaklaşım izleyerek ana partilerde bölünmelerin ve bölünerek parti oluşumlarının altında yatan sebeplere değinmektedir. Diğer bir deyişle Türkiye'de yaşanmış parti bölünmelerini açıklamaya yönelik teorik bir model ortaya koymaktadır. Çalışmada temel olarak parti bölünmesinin lideri destekleyen hizip ile muhalif hizip arasındaki çatışmada izlenebilecek yollardan birisi olduğu ortaya koyulmaktadır. Bu yolun tercih edilmesi üç aşamalı bir süreç sonunda gerçekleşmektedir: rahatsızlık, parti içi çatışma ve ayrılık. Muhalif hizip ve parti lideri tarafından tercih edilen stratejiler parti içi ve parti dışı faktörler tarafından belirlenmektedir. Parti içi faktörler anlaşmazlığın niteliği, çatışan hiziplerin partinin değişik katmanlarındaki gücü ve lider otonomisinden oluşmakta iken parti dışı faktörler ise yeni parti kurma maliyeti ve yeni partiye olan ihtiyaç algısından oluşmaktadır. Yazar tarafından sunulan model 1946'da demokrasiye geçişten bu yana yaşanmış beş örnek olay üzerinde karşılaştırılmalı olarak uygulanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen partiler Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Partiden oluşmaktadır. Parti dışı faktörlerin zaman içinde değişmiş olmasından kaynaklı olarak incelenen zaman dilimi üç parçaya bölünmüştür. Bahsi geçen parti bölünmelerinin incelenmesi sonucunda parti içi faktörlerin parti dışı faktörlere kıyasla parti bölünmelerinde daha belirleyici olduğu bulunmuştur. Ayrıca muhalif hizbe mensup üyelerin parti içinde rahatsızlıklarını dile getirme imkânı olmadığı durumlarda partiden direk ayrılmayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of splinter party formation has been understudied. This is related with the difficulties in studying the intraparty realm of politics and the inability of the splinter parties to turn into successful competitors. Employing an actor-oriented approach, this study traces the reasons behind splits in mainstream parties and formation of splinter parties. It intends to develop a theoretical model for explaining party splits in Turkey. It is asserted that party split is one of the possible outcomes of the competition between the dissenting faction and the dominant faction supporting the party leader. This outcome is preceded by two stages: dissent, and intraparty conflict. Strategies developed by dissenting faction and the party leader's response are conditioned by a number of endogenous and exogenous factors. Endogenous factors include the nature of disagreement, relative power of competing factions across the different layers of party organization and leadership autonomy. Exogenous factors include the costs of forming a new party and the perceived viability for a new party. Splinter party is formed in case the dissident faction that departs from the parent organization chooses to invest on a new party rather than switching to an established party. The model proposed in this dissertation is illustrated by a comparative analysis of five cases of party splits in Turkish party system since the transition to democracy in 1946. The political parties that are analyzed within the scope of this study include the Democrat Party, the Republican People's Party, the Justice Party, the True Path Party and the Democratic Left Party. The analysis reveals that endogenous factors are more influential over party splits compared to the exogenous factors. Moreover, in case the dissidents are unlikely to voice within the party platforms, they might simply resign without voice.