Elite recruitment and political career patterns: A comparative analysis of political parties in Turkey
Siyasi seçkinlerin partiler tarafından seçilmesi ve siyasi kariyer modelleri: Türkiye'deki siyasi partilerin karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 534934
  2. Yazar: GÜLNUR KOCAPINAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERSİN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez, Türkiye'deki siyasi seçkinlerin partiler tarafından seçilmesinin ve bu seçkinlerin izledikleri siyasi kariyer yollarının belirleyici unsurlarının neler olduğuna Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne seçilmiş olan milletvekilleri, genel seçim adayları ve yerel siyasi parti örgütlerinde görev alan parti seçkinleri özelinde açıklama getirmeyi amaçlamaktadır. Tez,“Türkiye'deki siyasi seçkinlerin kariyer modellerinin belirleyici unsurları nelerdir?”,“kimi adaylar daha önce genel seçimlerde aday olmamalarına rağmen neden ve nasıl birinci sıra adayı olmaktadır?”ve“seçilme şansı düşük olan kişiler genel seçimlerde neden aday olmaktadır?”sorularına, 2002 ve 2015 yıllarını kapsayan milletvekilleri veriseti ve milletvekili adayları veriseti ile dört siyasi partinin yerel örgütlerinde görev alan parti seçkinleri ile yapılmış derinlemesine görüşmeler yardımıyla cevaplar sunmaktadır. Verisetlerinde bulunan veriler, TBMM, Yüksek Seçim Kurulu ve siyasi partilerin resmi websitelerinden alınmıştır. Milletvekilleri veriseti, milletvekillerinin sosyoekonomik özellikleri ile yasama, parti, yerel siyaset ve sivil toplum örgütü tecrübelerini kapsarken, milletvekili adayları veriseti genel seçim adayları ve beş genel seçim (2002-2015) sonucu hakkında bilgi içermektedir. Bulgular, TBMM'nin milletvekili bileşiminin yıllar içinde değiştiğini, siyasi partilerin ideolojik pozisyonlarının bu partilerin milletvekili kompozisyonunu etkilediğini, siyasi partilerin düşük oy aldıkları seçim bölgelerinde aday listelerini yeniden yapılandırdığı ve özellikle birinci sıra adaylarını değiştirdiğini ve siyasi motivasyona sahip kişilerin gelecekteki seçimlerde aday listelerinin daha üst sıralarından aday gösterilebilecekleri beklentileri ile seçilme şansları düşük olan sıralardan aday olmayı kabul ettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explain the determinants of political elite recruitment and political career patterns in Turkey, with specific reference to deputies (MPs) of the Turkish Grand National Assembly (TBMM), candidates running in general elections and local party elites. It provides answers to the questions of“what are the determinants of career patterns of political elite in Turkey?”,“why and how do some individuals become first-ranked candidates even though they have never run in general elections prior to their candidacy?”and“why do some individuals become candidates in general elections even though their electability chances are low?”. Questions are answered by the help of two unique datasets (MPs dataset and MP candidates dataset) consisting of data between 2002 and 2015, and in-depth interviews conducted with local party elites of four political parties in Turkey. Data were compiled from the official websites of the TBMM, Supreme Election Council of Turkey and political parties. MPs dataset includes socio-economic backgrounds, legislative, party, local politics and civil society experiences of the MPs, while MP candidates dataset contains information on candidates who ran in general elections, and election results (2002-2015). Results show that the composition of the MPs in the TBMM has changed through time; ideological stances of political parties affect the composition of their MPs; political parties strategically revise their party lists and specifically change first-ranked candidates in districts where they are electorally vulnerable; and ambitious politicians accept unwinnable candidacy ranks with the expectation of pushing their ranks to electable positions in future elections.