Print media and civil-military relations in Greece and Turkey
Türkiye ve Yunanistan'da yazılı basın ve sivil-asker ilişkileri
- Tez No: 366663
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN HEPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma Türk ve Yunan gazete köşe yazarlarının ülkelerinde askerlerin yönetimi ele geçirmelerini darbeler olduktan sonra nasıl yorumladıklarını ve çerçevelediklerini araştırmaktadır. Literatürde mevcut olan Yunan köşe yazarlarının askeri rejim döneminde sansür nedeni ile sessiz kaldıklarını Türk köşe yazarlarının da 12 Eylül darbesini ve de sonrasında kurulan yönetimi açık olarak desteklediklerini savunan argümanları reddederek, bu çalışma her iki ülkedeki durumun da mevcut çalışmaların iddia ettiğinden çok daha karmaşık olduğunu savunmaktadır. Bu yaklaşımın ışığında, askeri yönetimlerin ilk altı aylık süreleri boyunca (21 Nisan 1967 darbesi olduktan sonra) Yunanistan'da Akropolis, Eleftheros Kosmos ve Ta Nea gazetelerinde, Türkiye'de ise (12 Eylül 1980 darbesi olduktan sonra) Cumhuriyet, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde çıkan köşe yazılarına odaklanmaktadır. Bu çalışma Türkiye ve Yunanistan'da askerlerin yönetimleri sırasında medyaya yaklaşımlarında önemli benzerlikler olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, Türk ve Yunan köşe yazarlarının ülkelerinde askerlerin yönetimi ele geçirmesini ve de sonrasında izleyen askeri yönetimleri çerçevelemelerinde ve de yorumlamalarında hem benzerlikler hem de farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu benzerlik ve farklılıkların Türkiye ve Yunanistan'da gazetecilik mesleğinin gelişimi, her iki ülkenin bağımsız ulus devletlerini kurmalarından itibaren sivil-asker ilişkilerinin gelişimi ve askerin her iki ülkenin siyasi hayatındaki yeri ve de rolü incelenerek daha iyi anlaşılabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how Greek and Turkish newspapers columnists interpreted and framed military takeovers in their countries after the takeovers had happened. Refuting arguments in the literature asserting that Greek columnists kept their silence during the military regime due to censorship, while there was strong and open support in Turkey among newspaper columnists for the 12 September coup and the subsequent rule, this study argues that the situations in both countries were much more complex than these studies have claimed. Directed by this approach, it focuses on the pieces published in the Greek newspapers Akropolis, Eleftheros Kosmos, and Ta Nea during the first six months of the military interregnum (after the 21 April 1967 takeover), and the ones published in the Turkish newspapers Cumhuriyet, Hürriyet, and Milliyet (after the 12 September 1980 takeover). It shows that important similarities existed between Greek and Turkish officers' approach to the media in their countries during their respective periods of rule. In addition, Greek and Turkish columnists shared both similarities and differences in their framings and interpretations of the military's takeover in their countries and the subsequent interregna. This study argues that these similarities and differences can be better understood by examining the development of journalistic profession in Greece and Turkey, as well as by analyzing the development of civil-military relations and the role and position of the military in politics in both countries since their establishments as nation-states.