Marriage and divorce in early twentieth century Ottoman society: The Law of Family Rights of 1917
Erken yirminci yüzyıl Osmanlı toplumunda evlilik ve boşanma: 1917 Aile Hukuku Kararnamesi
  1. Tez No: 366664
  2. Yazar: NİHAN ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET AKİF KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Reformlar, onlarla bağlantılı sosyo-ekonomik değişiklikler ve savaşlar nedeniyle yirminci yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu'nda aile kurumu ile ilgili konular -evlilik, boşanma, nafaka ve miras- gündemde idi. Toplumdaki aile hukuku ile alakalı sıkıntıları gidermek ve sorunlara cevap verebilmek maksadı ile Müslüman âlimler, hukukçular ve politikacılar için çalışmalar yapmaktaydı. Öte yandan, hukuktaki modernleşme ve hukukun toplumu kontrol aracı olarak kullanılması -ki bu sayede ulus-devletin kurulması, Osmanlı vatandaşının yaratılması ve yeni aile yapısının oluşturulması mümkün olabilmişti- Osmanlı hukuk kültürünü de değiştirmişti. Değişen hukuk kültürü ise İslam hukukunun diğer tüm alanlarında olduğu gibi aile hukukunda da değişiklikler yapılmasını gerektiriyordu. Aile Hukuku, geç dönem Osmanlı İmparatorluğu'nda arz ettiği öneme rağmen yeterince çalışılmamış bir konudur. Genel tarih yazımında, politik kurumlar, diplomatik olaylar ya da entellektüel akımlar görece daha çok yer almıştır. Öte yandan, yapılan çalışmalarda, ilerleme ve modernliğin Batı, durağanlık ve geri kalmışlığın Doğu ile özdeşleştirilmesi Osmanlı Aile Hukuku araştırmalarını bir ölçüde yanlış yönlendirmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, 1917 Aile Hukuku Kararnamesi'nin hukuki, politik, sosyo-kültürel eksenlerini incelemek ve yenilenmiş Aile Hukuku hükümlerinin geç Osmanlı hukuk kültürü, devleti ve toplumu için uygun olup olmadığını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
As a result of reforms, related socioeconomic changes, and wars, at the turn of the 20th century, problems related to family matters were demanding in the late Ottoman Empire. People were confused over issues of marriage, divorce, alimony, and inheritance. Muslim jurists and politicians thus eventually became aware of the need for change in Islamic family law. Besides, legal modernization and the use of law as a tool for social control for the processes of nation building, the creation of the Ottoman citizen, and the establishment of a new family structure in the late Ottoman Empire had changed the Ottoman legal culture and required a reform in all areas of Islamic law including the family law. Despite their importance, the issues of family law remain understudied for the late Ottoman Empire. The general historiography focuses on visible political institutions, diplomatic events, and intellectual currents. Besides, an equation of the West with progress and modernity and of the East with stagnation and tradition, which still dominates much of the discussion on family law reform, obscures the possible explanations. Hence, the main objective of this work is the presentation and exploration of the legal, political, sociocultural, and economic contexts of the family law reform and the reformed law's application in the new Ottoman legal culture to examine the compatibility between legal innovation and the needs of state and society.