The emergence of schism: A study in the history of the Scottish kirk from the National Covenant to the first secession
Bölünmenin doğuşu: İskoçya kilisesi tarihinde Ulusal Ahit'ten ilk bölünmeye değin bir çalışma
- Tez No: 366669
 - Danışmanlar: Assoc. Prof. DOUGLAS AULD LEIGHTON
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde 18. ve 19. yüzyıllarda İskoçya Kilisesi'nde gerçekleşen bölünmeleri açıklamaya çalışmaktayım. İncelememin odağı, 17. Yüzyıldaki Üç Krallık Savaşları zamanındaki teolojik gelişmelerdir. Özellikle inceleneceğim konu,“Covenant”'ın (Ahit) eleştiri kültürünü nasıl meşrulaştırdığı, ve“Covenanter”(Ahitçi) fikrinin ve kimliğinin“Engagement”ile Restorasyon döneminde gerçekleşen zulümler sırasındaki gelişimidir. Kilise içerisinde ortaya çıkan“patronaj”(hamilik) kurumu nezdindeki sorunlar ve William İhtilali'nden sonra gelişen presbiteryen kimliği üzerindeki ideolojik savaş gibi belirli sorunlar incelenecektir. Sonuç olarak ortaya koyduğum sav, ortodoks Covenant (Ahit) presbiteryanizmin doğasında bölünmeyi teşvik ettiği, bunun nedeninin de sağlam bir hiyerarşiden yoksun olması ve devlet desteğini yanına alamamasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis will account for the prevalence of schism in the Scottish Church during the 18th and 19th centuries. The analysis will focus on theological developments in the 17th century during the War of the Three Kingdoms. Specifically it will concern itself with how the Covenant legitimized civil critique, and how Covenanter ideology and identity developed during the Engagement, as well as within the persecutions of the Restoration period. The thesis will look at specific issues within the Kirk, such as those surrounding the institution of patronage, as well as at the ideological battle over presbyterian identity, which took place after the Williamite Revolution. Ultimately, the argument within this thesis is that orthodox, Covenanting, presbyterianism in its very nature promoted schism because of its lack of a firm hierarchy, and its inability to gain civil support.