The wine trade, piracy and Maritime Contract Law in Late Medieval Southampton
Geç Ortaçağ Southampton'unda şarap ti̇careti̇, deni̇z haydutluğu ve Deni̇z Kontrat Hukuku
  1. Tez No: 366670
  2. Yazar: FATİH PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVID EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geç Ortaçağ Southampton'unda şarap, ticareti sıklıkla yapılan ve Manş Denizi deniz haydutları tarafından kolay satılabildiği için ve taşıyan teknelerin kıymetli metalleri taşıyanlara göreli olarak daha az koruma sahibi oldukları için değerli olan bir ticari maldır. Yani geç Ortaçağ Southampton'unda şarap ticaretindeki artış deniz haydutluğunun sıklaşmasına sebep olmuştur. Southampton'lu ve İngiliz şarap tüccarları bakımından deniz haydutluğu saldırılarına karşı hukuki önlemler geliştirmek doğal bir korunma reaksiyonu haline gelmiştir. Bu durum, ticari deniz aktiviteleri için en büyük tehlike olan deniz haydutluğunu, bu suç karşıtı hukukun gelişme nedenlerinden biri haline getirmiştir. Bu tezin amacı, şarap ticareti, deniz haydutluğu ve deniz kontrat hukuku arasındaki bağlantıyı geç Ortaçağ Southampton'una odaklı olarak ortaya koymaktır. Ticari, suç tabanlı ve hukuki olmak kaydı ile üç alanı bağlamak için, üç ayrı birincil kaynaklar bütünü bu tezin omurgası görevini görmüştür; İlk olarak Southampton liman kayıtları, tezin şarap ticareti bölümü için ana kaynak olarak kullanılmıştır. Biri şarap ticaretinin doğası ile, diğeri ise Southampton'daki elit tüccarlar ile ilgili olmak üzere iki sonuca ulaşmak için bin verinin üzerinde bilgi içeren bir veritabanı hazırlanmış ve incelenmiştir. Deniz haydutluğu ve deniz ticaret hukukuna ait kısımlarda ise, bağlantı kurma merkezli olarak, tekil tutanaklar ve deniz hukuku yasaları da ikincil kaynakların yanı sıra kullanılmıştır. Bürokratların on beşinci yüzyıl Southampton şarap ticaretindeki hakimiyeti, bu bürokratların korsanlığı da içeren çoklu kimlikleri, Manş Denizi'ndeki deniz haydutluğunda olan süreklilik, ve bu suçun spesifik olarak deniz kontrat hukukunu olmasa da genel olarak deniz hukukunu gösterilebilir şekilde geliştirdiği, bu tezin ulaştığı sonuçlar arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In late medieval Southampton, wine was a commodity, which was extensively traded, and quite precious to the pirates of the English Channel because it was easy to sell and the vessels loaded with wine had less protection than the ships of precious metals. Therefore, increase of wine trade in the late medieval Southampton made piracy of the time more frequent. For the wine merchants of both Southampton and England, it was a natural reaction to try to avoid piratical attacks by taking legal measures against them. This would make piracy, as one of the biggest threats to commercial maritime activities, one of the factors that causes the development of anti-piracy legal regulations. The purpose of this thesis is verifying this correlation between wine trade, piracy and the maritime contract law by especially focusing on fifteenth century Southampton. As the title mentions, this work takes three sets of source as the backbones of this research to determine the links between the commercial, criminal and legal spheres: The port books of Southampton were used as the basic sources for the late medieval wine trade section of the thesis. A database of over one thousand items was prepared and examined to reach two conclusions, one relating to the nature of the wine trade and the other relating to the Southampton merchant-elites. To reach correlation centered conclusions in the sections on piracy and maritime contract law, singular accounts and the maritime codes of late medieval England were used, as well as secondary sources. The results of this research shows the dominance of bureaucrats over the fifteenth century Southampton wine trade, their dual identity as privateers, the continuous existence of pirates in the English Channel and the improvement of general maritime law (admiralty law), is demonstrably related to piracy, rather than maritime contract law specifically.