Three generations of human rights of women in the 20th century: An analysis of international legal documents
20. yüzyılda kadınların üç kuşak insan hakları: Uluslararası legal belgelerin bir analizi
  1. Tez No: 366674
  2. Yazar: SEVCAN BİRDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL ANDREW WILLIAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, hususiyetle Vasak'ın üç kuşak insan hakları kavramına dayanarak kadınların kuşak haklarına odaklanmaktadır – bu kapsamda birinci kuşak haklar politik ve sivil hakları ima ederken ikinci kuşak haklar ekonomik, sosyal ve kültürel hakları kapsamakta ve üçüncü kuşak haklar kolektif hakları temsil etmektedir. Tez, 20. yüzyıl uluslararası hukuku çerçevesinde kadınların üç kuşak insan hakları arasında karşılaştırma yapmak üzere yüzyıl boyunca kadın hakları ile ilgili hazırlanmış olan pek çok uluslararası legal belgeyi ve uluslararası konferans raporlarını incelemiş ve analiz etmiştir. Bu çalışmada; 20. yüzyıl uluslararası legal belgeleri kapsamında, Vasak'ın üç kuşak insan hakları kavramı kadın haklarına uygulandığı takdirde, kavramın sınıflandırmadan daha öte bir hale geldiği vurgulanmaktadır. Kadınların üç kuşak insan hakları; birinci kuşak hakların diğer iki kuşağa içerik, önem, öncelik, üstünlük ve hakim olma bakımından gerçek bir farkını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the generations of human rights of women based on Vasak's notion of three generations of human rights - in which the first generation rights refer political and civil rights; the second generation rights include economic, social and cultural rights while the third generation represents collective rights. To make a comparison between three generations of women's human rights within the framework of 20th century international law, the thesis examines and analyzes plenty of international legal documents and reports of international conferences related with women's rights throughout the century. This study emphasizes that when Vasak's notion of three generations of human rights is applied to women's rights in international legal documents of 20th century, the notion becomes more than a classification. Three generations of human rights of women reflects a real differentiation in terms of content, matter, priority, superiority and predominancy of the first generation to other two generations.