Understanding Turkish foreign affairs in the 21st century: A homegrown theorizing attempt
21. yüzyılda Türkiye'nin dış ilişkilerini anlamak: Bir özgün kuramsallaştırma denemesi
  1. Tez No: 366673
  2. Yazar: GONCA BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Türk akademisyenleri için Türkiye'nin özellikle son on yıldaki uluslararası ilişkilerini anlamak zorlu bir iş olmuştur. Konuya ilişkin en temel sorulara dahi cevap vermek, tam, güvenilir ve benzer biçimli verilerin toplanmasını ve bu verilerin kavramsal düzeyde yorumlanmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerini bütüncül biçimde anlamak ve açıklamak ve özgün verilere dayanarak yerli bir model önermektir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin uluslararası pratiklerini örnekleyen özgün bir olay veri kümesi oluşturulmuş ve incelemeler ışığında Türkiye'nin uluslararası davranışlarının bir“kompleks sistem”meydana getirdiği öne sürülmüştür. Tez, bu tür kompleks sistemlerde dış politika değişiminin nasıl gerçekleştiğini açıklamakta; bunu yaparken yurtiçi/uluslararası düğümler ve içarasıl/uluslararası kavuşumlar ile iç duyarlılık gibi yeni kavramlar ortaya atmakta, başarılı bir dış politika değişiminin güç birikimine yol açtığı bir sarmal güç birikim modeli öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
For Turkish scholars, understanding especially the last decade of Turkey's international politics has been a great challenge. Answering fundamental questions, -and many others-, requires collection of reliable, complete and uniform data and interpreting them on conceptual terms. The purpose of this thesis is to understand and explain Turkey's international affairs in a holistic way and offer a homegrown model based on original data. Building an original event dataset, this thesis accounts for the empirical observations made out of Turkey's international practice and conceptualizes it as a complex system. It accounts for foreign policy change in complex systems, introduces concepts such as domestic responsivity, domestic, international nodes as well as intermestic and international nexus, and puts forward a helical model of power accumulation, as an outcome of successful foreign policy change.