Rethinking the international and security through the city
Uluslararası'nı ve güvenliği kent üzerinden yeniden düşünmek
  1. Tez No: 366680
  2. Yazar: SEZGİ KARACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Devletlerin fiziksel duvarlarla ördüğü toprak sınırları önemini koruyor olsa da, 'uluslararası'nı devlet sınırları ile bölünmüş bir alan olarak tahayyül etmek, gündelik hayatta da tecrübe edilen farklı sınır pratikleri ile gittikçe zorlaşmaktadır. Kent mekanı, bu sınırların oluşturulduğu ve böylece uluslararası alanın yeniden düzenlendiği ve farklı kimliklerin kurulduğu bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sınırların oluşturulmasında ve korunmasında güvenlik anlayışları ve politikaları rol oynamaktadır. Farklı güvenlik anlayış ve pratiklerine odaklanmak, farklı kent deneyimleri ve bu sayede de kentin ve 'uluslararası'nın farklı tahayyül olanaklarını ortaya çıkarmaktadır. Bu tez, kent, güvenlik ve 'uluslararası'nın ilişkiselliğini tartışırken, şu soruyu sormayı amaçlamaktadır: kent güvenliği ve güvensizliği anlayış ve pratikleri yoluyla, kentler üzerinden oluşturulan sınırlar 'uluslararası'nı ve 'uluslararası'nın öznelerini nasıl kurar? Bu soruyu cevaplamak için öncelikle uluslararası ilişkilerde sınır anlayışı sorunsallaştırılmakta ve kentler üzerinden kurulan sınırlar ile bunların uluslararasının tahayyülü açısından ne ifade ettiği tartışılmaktadır. İkinci olarak, hakim güvenlik anlayışlarının ve pratiklerinin kentteki gündelik hayatı nasıl şekillendirdiği sorgulanmakta ve son olarak kent gündelik hayatının güvenlik siyasetindeki olası rolü araştırılmaktadır. Tez, hakim güvenlik anlayışlarının küreselleşme, neoliberal politikalar ve kentleşme gibi süreçlerin eşitsizlikleri ve çeşitli güvensizlikleri yeniden üreten bir şekilde, kentler üzerinden devamlılığını sağladığını tartışırken, devlet-merkezci yaklaşımları eleştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although territorial physical borders are still relevant, other forms of bordering take place daily that are not in line with the imagination of the international as a space of territorially demarcated sovereign states. Urban space is a part of this identity making and spatializing process of (re)mapping the international. Engaging with practices and understandings of security reveals different experiences of urban, hence different imaginations of the city and the international. In this light, questioning the interaction between city, security and the international, this thesis asks how the bordering of cities plays in the construction of the international and its subjects through practices and understandings of (urban) security and insecurity. Firstly, different bordering practices within cities and their associated imagination of the international is examined. Then, informed by and informing such imaginations, how authorities and professionals reborder the city and how the city is made 'safe' against those parts of the city that are deemed as dangerous is discussed. While this gives an understanding of how the everyday is shaped by security, final part questions how urban dwellers in their daily lives shape security understandings. This thesis argues that existing politics of the international that generates insecurities and inequalities work through bordering of cities and this is depoliticized through the existing politics of security both in the 'developed' and 'developing' world. The aim of the thesis is to reach a less state-centric and a more bottom-up approach in understanding and rethinking the relationship between city, security and the international.