The reconstruction of human security through the framework of security-as-emancipation
Özgürleşme olarak güvenlik çerçevesi yoluyla insan güvenliğinin yeniden inşası
  1. Tez No: 366681
  2. Yazar: ULUÇ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, özgürleşme olarak güvenlik çerçevesi yoluyla İnsan Güvenliği'nin eleştirel bir incelemesini sağlamaktadır. Soğuk Savaş'tan sonra İnsan Güvenliği'nin yeniliği ve öne çıkışı göz önünde tutularak, İnsan Güvenliği'nin bireyin failliğine ve değişime yönelik insan-merkezli olma taahhütünü henüz gerçekleştirmediği tartışılmaktadır. Dolayısıyla, tezin konusu İnsan Güvenliği'nin yerine getirelemeyen taahhütünü eleştirel bir şekilde yeniden ele almaktır. Bu bağlamda tez, eleştirel güvenlik çalışmaları tarafından önerilen farklı perspektifleri karşılaştırarak, özgürleşme olarak güvenlik çerçevesinin (1) İnsan Güvenliği'nin bünyesindeki çelişkileri sorunsallaştırması ve (2) İnsan Güvenliği'ni özgürlükçü bir İnsan Güvenliği perspektifine dönüştürmesi aracılığıyla İnsan Güvenliği'nin yeniden inşasına yönelik İnsan Güvenliği'nin taahhütünü yeniden düşünmenin önünü açtığı tartışmaktadır. Sorunsallaştırma bölümü, hem devlet-merkezliliğin hem de piyasa-merkezliliğin İnsan Güvenliği içindeki çelişkili bir arada bulunuşunu ortaya çıkarmaktadır. Hem devlet-merkezlilik hem de piyasa-merkezlilik, devletin ve piyasanın rolünü yeniden tasavvur etmeyi gerektirmektedir. Çelişkili hususlara uygun olarak, İnsan Güvenliği'nin yeniden inşası, hem devletin rolü açısından siyasal topluluk hem de piyasanın rolü açısından siyasal iktisat üzerine özgün bir bakış açısı ileri sürmektedir. Bununla bağlantılı olarak, tez özgürlükçü bir İnsan Güvenliği perspektifinin bireyin failliğine ve adil değişime yönelik insan-merkezli olma taahhütünü gerçekleştirebildiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a critical examination of Human Security through the framework of security-as-emancipation. Given the novelty and prominence of Human Security after the Cold War, it is argued that Human Security has yet to realize the promise of being human-centric toward individual agency and change. Accordingly, the subject matter of the thesis is to critically re-engage with the unfulfilled promise of Human Security. In this context, through comparing different perspectives offered by critical security studies, the thesis argues that the framework of security-as-emancipation paves the way for rethinking the promise of Human Security toward the reconstruction of Human Security by way of (1) problematizing contradictions within Human Security and (2) transforming Human Security into an emancipatory Human Security perspective. The problematization part lays bare the contradictory co-existence of both state-centrism and market-centrism within HS. Both state-centrism and market-centrism necessitates re-conceiving the role of the state as well the role of the market. In accordance with the contradictory aspects, the reconstruction of Human Security puts forward a novel stance on both political community in terms of the role of the state and political economy in terms of the role of the market. In conjunction with this, the thesis asserts that an emancipatory Human Security perspective could realize the promise of being human-centric toward individual agency and just change.