Politically connected firms and business performance in Turkey: Top industrial enterprises and privatization of the energy sector
Türkiye'de siyasi bağlantılı firmalar ve firma performansı: En büyük sanayi firmaları ve enerji sektöründe özelleştirmeler
- Tez No: 366685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NEDİM SÜALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezde araştırılan temel sorular şunlardır: 1-) İş dünyası – siyaset ilişkisi liberalleşmen inderinleştiği dönemlerde masıl gelişmektedir? 2-)Özelleştrime ile yeniden dağıtılan varlıklar siyasi bağlantılı firmaların ve siyasi faydaların kompozisyonunu nasıl etkiliyor? 3-) Liberalleşme öncesi dönemin güç merkezleriyle, piyasa, bağlantılı firmaların ve siyasilerin faydalanması bağlamında, ne kadar ilişkilidir. Bu sorular sayısal analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Siyasi bağlantılı firmaların ve iktidar partisinin, iş dünyası kıymetlerini biçimlendirmede ne gibi rolleri üstlendiği, İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan en büyük sanayi firmaları anketleri ve enerji sektöründeki özelleştirmelerin kazanan firmaları, iktidar partisiyle bağlantılı firmalar ve iş gruplarının üyeleri incelenerek araştırılmıştır. Sekörel ve firma düzeyinde yapılan analizlerle, işletme performansı ile bağlantılar arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Siyasi bağlantının, kişisel bağlarla mı kurumsal ağlarla mı kurulmuş olduğu, siyasi bağlantının türü ve etkisi üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Düşünsel motivasyonların firmaların mobilite, karar verme ve ilişki kurma davranışları üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The general questions of the thesis are: i) How did business-politics relations co-evolve during the period of deepening liberalisation? ii) How did the re-allocation of assets through privatisation shape the composition of politically connected firms and the character of political favours? iii) To what extent did markets expand in conjunction with the power centres of the pre-liberal regime, benefiting the incumbent business groups and politicians? These questions are investigated with an empirical analysis of politically connected firms and the role of the ruling party in shaping business fortunes by examining the business ranking of the Istanbul Chamber of Industry (İstanbul Sanayi Odası, ISO), the beneficiary firms of energy privatisation schemes, and business connections of leading members of ruling party and pro-government business associations between 2002 and 2012. The analysis demonstrates the extent to which business performance can be associated with connectedness through industry and firm level data. It is demonstrated that that political connectedness varies according to the firm's channel of access to obtain favouritism either through direct personal ties or institutional networks. Ideological motivations emerge to be significant in mobilising, shaping and tying firm behaviour to broader political agendas.