Kamusal mal ve hizmet niteliği ile kültür: Seçilmiş ülkelerde ve Türkiye'de kültür harcamalarının gelişimi
Culture with its public goods and services feauture: Evolution of public cultural expenditures in selected countries and Turkey
  1. Tez No: 366703
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURKAY BERKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kültür insan yaşantısını düzenleyen ve yönlendiren bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülke yönetimleri ise insan yaşantısını bu kadar etkileyen bir olguyu siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan yönlendirmektedir. Bu çalışmada son yıllarda ülke ekonomileri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülen, erdemli mal ve hizmet niteliği ile olumlu dışsallıklara sahip bu alanın özellikle AB'ne bağlı bazı ülkelerde ve Türkiye'de, kamu politikası araçları kullanılarak ne ölçüde desteklendiği analiz edilmiştir. Dinlenme, kültür ve din hizmetleri kapsamında değerlendirilen kültür mal ve hizmetinin ülkelerin yönetim biçimlerine göre merkezi, yerel ya da eyalet yönetimleri tarafından finanse edildiği; seçilen ülkelerde kültür hizmetlerinin ilk sırada desteklendiği görülmektedir. Ülkemizde ise bu alanda yapılan harcamalar oldukça yetersiz ve politikalar ise üyelik çabası içinde bulunduğumuz AB politikalarından uzaktır. Bu alandaki eksiklikleri görmek ve tamamlamak için gereken çalışmaların yapılmasını ve ülkemizde bu alanın desteklenmesini sağlamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture is a phenomenon that regulates and gives direction to human life. Governments give direction to such an effective tool -the culture- politically, socially and economically. In this study, the extent to which culture -that has a positive impact on the national economies, positive externalities, and high quality goods and services- is supported by public policy means in some EU countries and Turkey is analyzed. It is seen that among selected EU countries, cultural goods and services which are considered as part of recreation, culture and religion services are financed by central, local or state administration according to the regime and they are supported in the first rank. However, in Turkey cultural expenditures are highly inadequate, and policies are far from the EU policies. It is required that an effort should be given to see and overcome the deficiencies, and to support this area in Turkey.