The relationship between personality and being exposed to workplace mobbing
Kişilik ve işyerinde mobbinge maruz kalma arasındaki ilişki
  1. Tez No: 366724
  2. Yazar: ÖZDEN GÜDÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yıldırma olgusu, son yıllarda çalışma hayatının önemli örgütsel sorunları arasında yer almıştır. Yıldırma, iş tatminini düşürdüğü, işgören devir hızını arttırdığı ve hatta hizmet kalitesini olumsuz etkilediği için, hem akademisyenler hem de sektör tarafından ilgi çekmeye başlamıştır. Kültür, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve kıdem ayrımı olmaksızın herkes, son derece ciddi sonuçları olan psikolojik yıldırmanın kurbanı olabilir. Farklı çalışmalarda mobbingin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve sektör gibi değişkenler ile ilişkisi incelenmiştir. Kişilik; bireyi diğerlerinden ayıran zihinsel, duygusal ve davranışsal özellikler şeklinde tanımlanabileceği gibi kişinin diğer kişilerden farklılık gösteren ve oldukça kalıcı, tutarlı davranış özellikleri olarak da tanımlanabilir. Kişilik her bireyin birbirinden farklı düşünmesine, farklı hissetmesine ve davranış tarzlarının farklı olmasına da yol açar. Farklı kişilik yapısına sahip bireyler benzer durum veya ortamlarda farklı tepkiler gösterebilmektedir. Buna göre çalışanların mobbing davranışları karşısındaki tutumları ile kişilikleri arasında bağlantı olması beklenmektedir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, mobbingin terimi açıklanmış ve mobbing tanımının tarihçesi, mobbing nedenleri, türlerine ilişkin bilgi aktarılmıştır. İkinci bölümde, kişilik tanımı, kuramları ve tiplerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise, yaşanmış mobbing olaylarına yer verilmiş ve bu olaylar hakkında yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing has recently been one of the important organizational issues of business life. It has received increasing attention from both academics and practitioners due to its negative influence on job satisfaction, employee turnover and service quality. Everybody with no difference in culture, in sex, in age, in education level and in seniority can be subject to mobbing which has very serious results. The relationship between mobbing and gender, age, education level and other variables such as industry were examined by different studies. Personality; whereas personality could be define as the intellectual, emotional and behavioral features that separates an individual from others, it could also be define as the permanent, consistent behavioral differences that distinct a person from other people. The Personality of an Individual is what determines how an individual thinks, feels and acts in a different fashion from others. Individuals that posse's different personalities, exhibit disparate reaction to similar situations or settings. In accordance to this definition, there is an expected connection between the behavioral pattern of employees towards Mobbing and their personality. The thesis consists of three parts. In the first part of the study, definition of mobbing was explained and knowledge such as; history of mobbing and the types of mobbing was transferred. In the second part, personality definition, theories and types of information are provided. In the application part of the study, experienced mobbing events were given and comments were made about these events.