The relationship between personality and being exposed to workplace bullying or mobbing
Kişilik ve psikolojik şiddet veya mobbinge maruz kalma arasındaki ilişki
  1. Tez No: 221079
  2. Yazar: ÖZNUR GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Son yıllarda örgütlerde ve akademik çevrede sıkça tartışılan, çalışmamızda ?workplace bullying? kavramı ile ifade ettiğimiz psikolojik şiddet `etik olarak kabul edilmeyecek olan belirli bir periyot ve en az 6 aylık bir süreçte ortaya çıkan ve kurbanın fiziksel ve/ veya psikolojik sağlığını olumsuz etkileyen davranışlar' olarak tanımlanabilir. Psikolojik şiddet ile bu davranışlara maruz kalan ?kurban? olarak nitelendirdiğimiz çalışanların kişilik yapıları arasındaki ilişki araştırılmak üzere bu çalışma yapılmıştır. Henüz yeni ve az bilinen bir konu olan psikolojik şiddet ve kurbanın kişiliği konusunda Türkiye'de henüz bir akademik çalışma yapılmadığı için, uluslararası çalışmalar incelendiğinde kurbanın kişiliğinin psikolojik şiddete maruz kalmanın sebeplerinden biri olarak ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın literatür kısmında bu konu ile ilgili temel bilgiler verildikten sonra ?Psikolojik şiddete maruz kalma ile kurbanın kişiliği arasında anlamlı bir ilişki varmıdır?? Araştırma sorumuza yanıt aramak üzere istatistiksel analizler yapılmış, örnek kütlemizle sınırılı olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu değişkenlerle yeni çalışmaların farklı örnek kütleleri ve ölçeklerle hem literatür, hem de uygulama alanlarına olumlu katkısı olacağına inanmaktayım.
Özet (Çeviri)
The psychological terror, frequently in discussion at organizations and academia, which is stated as ?workplace bullying? in the study is can be defined as `behaviors that ethically unacceptable, occurring periodically and at least in 6 month process and affect the victim?s physical and/ or physiological health negatively?. The study is done in order to investigate the relation between workplace bullying and personality of employee being exposed to such behaviors that is stated as ?victim?. Because there is not yet an academic study in Turkey about workplace bullying, which is just new and less known issue and personality of victim, by investigating international researches, personality of victim is found to have taken into consideration as one of antecedent of workplace bullying. After main information about the subject were given in literature section in the study, to find answer to the research question ?Is there a significant relation between being exposed to workplace bullying and victim?s personality?, statistical analysis were done and found significant results limited by the sample. I believe that new studies about the variables by different samples and scales have contribution both on literature and application.