İşçinin haklı fesih sebebi olarak mobbing üzerine bir değerlendirme
An assasment of mobbing as a justified termination of labourer's fair reason
  1. Tez No: 379474
  2. Yazar: DAMLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobbing (psikolojik şiddet)'in hukuki olarak değerlendirilmesi ile; işyerinde mobbing (psikolojik şiddet)'e maruz kalan işçilerin hangi hukuki yollara başvuracakları tespiti ve işçinin haklı fesih sebebi olarak mobbing olgusunun değerlendirilmesidir. Çalışmada mobbing kavramı hukuki olarak değerlendirilecek; işyerinde mobbingin etkileri, mobbinge neden olan etkenler ve mobbing ile başa çıkma yöntemleri ve işyerinde mobbinge maruz kalan işçinin iş akdini haklı sebeple derhal fesih hakkı değerlendirilecek, konu ile ilgili bilgi ve önerilerde bulunulacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde; mobbing kavramının tanımı yapılarak kavramın tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmiş; mobbinge ilişkin olarak çeşitli ülkelerdeki düzenlemeler hakkında açıklamalar yapılmıştır. Devamında, mobbing kavramı ile benzer kavramlar arasındaki ilişki tanımlanarak, mobbing süreci aşamaları ile birlikte ele alınmıştır. Ayrıca, mobbing sürecinde ortam ve roller tanımlanarak, mobbing davranışları kategorik olarak sınıflandırılmış; mobbingin etkileri ve mobbing ile mücadele yolları ele alınmıştır. İkinci bölümde hukuksal durum ve başvuru yolları, mobbinge uğrayan işçinin yasal hakları, işçinin kişilik hakları bağlamında işverenin işçiyi gözetme borcu kapsamında mobbingin değerlendirilmesi yapılmış; üçüncü bölümde ise işçinin haklı sebeple derhal fesih sebebi olarak mobbing olgusu değerlendirilerek genel itibariyle iş akdinin feshi, haklı nedenle fesih hakkının kullanılması ve süreçle ilgili bilgiler verilerek; haklı nedenle feshin hukuki sonuçları ele alınmıştır. Ayrıca mobbing ile ilgili örnek Yargıtay Kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the assessment of mobbing legally, the detection of which legal methods are applied for the labourers who are exposed to mobbing and the assessment of mobbing phonemenon as the labourer's fair reason for termination. In the study the concept of mobbing wil be assessed legally, the effects of mobbing at the workplace, the factors which cause mobbing, coping strategies with mobbing and the labourers right of contract of termination with a valid reason who are exposed to mobbing at the workplace will be assessed and the information and the suggestions related to the topic will be made. In the first part of the study, the information related to the concept's historical development by being made the description of mobbing concept has been given, the explanations on the laws in different countries related to the mobbing have been made. Then the relationship between the concept of mobbing and similar concepts have been identified, and with the steps of mobbing process have been discussed. And also, by descrbing the environment and roles at the mobbing process, the behaviours of mobbing have been classified categorically, the effects of mobbing and the ways of struggling with mobbing have been dealt. In the second part; Juridical condition and the ways of application, the legal rights of the labourer exposed to the mobbing, in the context of labourer's personal rights, with the scope of the obligation of the employer's labourer's survelliance, the assessment of mobbing has been made. In the third part, by being assessed the mobbing phonomenon as the labourer's valid reason for termination, the termination of contract of employment in the general aspect,using the right of termination with a valid reason and by giving information related to the process;the legal results of the termination having valid reason have been discussed.Also ,the sample supreme court decisions related to the mobbing have been gone over.