Türkiye'de yağmur törenleri ve yağmurla ilgili inanışlar
Rain rituals and rain beliefs in Turkey
  1. Tez No: 366794
  2. Yazar: ELİF ŞEBNEM KOBYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 499
Özet
Hayatın devam edebilmesi için insanlık tarihi boyunca suya gereksinim duyulmuştur. Yağmurun yağmadığı zamanlarda ilkel insanlar, suya olan ihtiyaçlarını gidermek için büyü yoluna başvurmuşlardır. Yağmur yağması için büyü yoluna başvuran ilkel insanların uygulamaları günümüze dini hüviyet bularak yansımıştır. Günümüzde yağmurla ilgili uygulamalar ilkel dönemin izlerini taşımaktadır. Literatür çalışması esnasında suyla ilgili inanç ve uygulamaların çok zengin olduğu tespit edilmiştir. Yağmur törenlerinde su olgusu çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Türkiye dışındaki ülkelerde de yağmurla ilgili inanç ve uygulamalara rastlamaktayız. Yağmurla ilgili yetişkinlerin gerçekleştirdiği çok sayıda uygulama mevcuttur. Çocukların yağmur törenlerinde kapı kapı dolaşarak yiyecek toplama ritüeli de uygulamalar arasında öne çıkmaktadır. Bu çalışma, inanç ve uygulamalara bağlı olarak yaşayan ritüellerin eski yaşam tarzımızla ne kadar bağlantılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Along all human history, water has always been vital. Primitive people, when there was no rain, appealed to magic in order to satisfy their thirst. Practices of these primitive people, applying magic, projected into the present in a religious identity. Today, practices about the rain have traces of primitive period. During literature review, it has been proved that there are quite rich beliefs and practices about the rain. Water phenomenon shows up in various forms. We can come upon beliefs and practices about the rain outside Turkey too. There are numerous practices committed by the adults. Children also collect food from each house during those rituals. This study shows that how those rituals that live based on beliefs and practices are connected to our old life styles.