Türkiye'de bulunan Leiurus abdullahbayramı Yağmur, Koç & Kunt 2009 (Scorpiones: Buthidae) popülasyonlarının genotiplendirilmesi ve varyasyonlarının belirlenmesi
Determining the variations and genotyping the populations of Leirus abdullahbayramı Yağmur, Koç & Kunt 2009 (Scorpiones: Buthidae) in Turkey
- Tez No: 425984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Akrepler, hayvanlar aleminin Arthropoda şubesi, Chelicerata altşubesi, Arachnida sınıfı, Scorpiones takımında yer alan eklembacaklılardır. Akrepler çoğu zaman kendilerini korumak amacıyla, insan ve hayvanları sokarak zehirlenme ve ölümlere neden olabilirler. Leiurus cinsinden Leiurus abdullahbayrami skorpionizm vakalarında çok önemli bir akrep türüdür. Türkiye'de yeni tanımlanmış olan Leiurus abdullahbayrami dünyanın en toksik zehire sahip akreplerinden birisidir. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin illerinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan Leiurus abdullahbayrami türüne ait bireylerin farklı lokalitelerde farklı morfolojik renklere sahip olduğu belirlenmiş ve renk farklılığının bulunduğu illere göre değiştiği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında Leiurus abdullahbayrami, türünün genotiplendirilmesi ve filogenetik konumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin illerinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda elde edilen örneklerden mitokondriyal DNA'ları izole edilerek 16S rRNA dizilimi belirlenmiş ve diğer akrep türlerle filogenetik ilişkisi ortaya konmuştur Sonuç olarak, Leiurus abdullahbayrami türüne ait mitokondriyal DNA 16S sekans verisi ilk defa ortaya konulmuştur ve diğer türlerle bu sekans verileri karşılaştırılmıştır. İlave olarak, Leiurus abdullahbayrami'ye ait DNA dizi verileri GenBank'a sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Scorpiones are arthropods located scorpiones team, arachnida classis, chelicerata subphylum, Arthropoda phylum of animale regnum. Mostly, scorpions to protect itself, bite human and animal, cause to poisoning and death. Leiurus abdullahbayrami belonging to Leiurus genus is a very significant scorpion in scorpionism cases. Leiurus abdullahbayrami which is a species of scorpions newly identified in Turkey one of the most toxic venom of scorpiones worldwide. The field studies data from Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman and Mardin provinces show that individuals belonging to Leiurus abdullahbayrami have different morphological colours in different localities. It has been also observed that the colour variety changes according to localities. The aim of this study is to determine the phylogenetic position and genotyping Leiurus abdullahbayrami. To show this, the mitochondrial DNA has been isolated from the field studies samples of Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman and Mardin. First, the DNA sequence analysis has been performed to 16S rRNA region, later the sequence data was phylogenetically aligned with the other scorpion species In this study, the mitochondrial DNA for 16S rRNA sequence data of Leiurus abdullahbayrami species has been revealed for the first time and has been compared with the other species. The DNA sequence data of Leiurus abdullahbayrami have been submitted to GenBank.