Eric Emmanuel Schmitt'in Nuh'un Çocukları (I'enfant de Noe) adlı hikâyesine göstergebilimsel bir yaklaşım
A semiological approach to Eric Emmanuel Schmitt's L'enfant de Noe short story
- Tez No: 366801
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKREMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Fransız Yazınının önemli bir öykü yazarı olan Eric Emmanuel Schimitt'in Nuh'un Çocukları adlı hikâyesi, göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle ele alınmıştır. A.J. Greimas'ın öncülüğünü yaptığı ve Roland Barthes kurumsallaşması yönündeki çabaları sonucunda çağdaş eleştiri yöntemleri arasında yer bulan göstergebilimsel çözümleme yöntemi bir dizge olarak ele aldığı dilin,“gösterilen”yönüyle ilgilenmektedir. Metne öncelikle derin ve yüzeysel planlarda yaklaşmış ve sonrasında ise metinde saklı kalan anlam gün ışığına çıkarılmaya çalışılmıştır. Metin içerisindeki anlatı kişilerinin birer“eyleyen”olarak anlatıdaki rolleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Göstergebilimsel çözümleme yöntemine konu edilen yapıt, Nuh'un Çocukları, Fransız hikâyeciliğinin önemli isimlerinden Eric Emmanuel Schimitt'e aittir. Sahip olduğu onlarca yazın ödülü ile kendini kanıtlamış olan yazar, ilgili eseriyle Nazi zulmüne maruz kalan insanlığın bir kesitini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study Eric Emmanuel Schmitt's short story L'enfant de Noe who is one of the most important contemporary French writers, is subjected to the semiological approach Semiological analysis method as a contemporary critical method was established in the leadership of A.J.Greimas and promoted by Roland Barthes, handle the langue as a“system”and attends to the“signified”aspect. First of all, the text was examined by the profound and superficial surface. Thereafter the ulterior meaning of the text was brought to the light. It was tried to determine the roles of the actans in the narration as a personage. The work that is subjected to the semiological analysis method, L'enfant de Noe belongs to Eric Emmanuel Schmitt who is one of the most important French authors. The French author, who is proved himself with literary awards, presents a short sequence of the Nazi ferocity.