Paleolitik Dönemden MÖ 1. Binyılın ortalarına kadar duvar resimleri
Wall paintings from the Palaeolithic Era to the mids of the First Millenium B.C.
  1. Tez No: 366813
  2. Yazar: ABDULHADİ DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tarih öncesi çağlardan günümüze insanoğlunun resim yaparak kendini ifade etme tutkusu en temel eylemlerden biri olmuştur. Tarihin derinliklerine bakıldığında, bu ifade biçimi ilk olarak Paleolitik Çağlarda mağara duvarlarında görülmektedir. Dönem şartları düşünüldüğünde boya elde etmek için kullanılan teknikler ve duvarlara aktarılış biçimi görenleri kendine hayran bırakmaktadır. İşlenen konular genel anlamda insan ve hayvan figürleriyle av sahneleridir. Resim sanatının en özel örnekleri Mısır'da görülmektedir. Bu sanatın yüksek bir kültür olarak kabul edildiği Mısır saraylarında ve mezarlarında karşılaşılan üslup, bu uygarlığın kendine has özelliklerini taşır niteliktedir. MÖ 2. Bin yılın ortalarında en parlak dönemlerini yaşamış olan Minos (Girit) ve Miken krallıklarında da görülen resim betimleri, teknik, üslup ve renk kullanımlarıyla, bu uygarlıklarında sanata ne kadar önem verdiklerini gözler önüne sermiştir. Birçok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mezopotamya'da oldukça önemli bir coğrafyadır. Görkemli saraylarındaki resim ve kabartmalarda tanrı-kral betimlerinin komposizyonel tarzda çokça anlatıldığı Asur, kendisiyle çağdaş pek çok krallığı da etkilemiştir. Altıntepe ve Arin-Berd gibi merkezlerindeduvar resimlerinin yoğun bir şekilde görüldüğü Urartu krallığı bu sanatsal etkileşimin izlerini taşımaktadır. Bitkisel, geometrik ve figüratif betimlerde Asur'u taklit eden Urartu'lu sanatçılar, bu sanata kendilerinden bazı özellikler katmayı ihmal etmemişlerdir. Bu çalışma, Paleolitik çağlardan MÖ 1. Bin ortalarına kadar pek çok medeniyetin inanışlarını, değerlerini ve yaşam tarzlarını sanatsal bir bakış açısıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The ambition of man to express himself by painting has been the most basic activities from prehistoric times to today. Looking closely to depth of the history, this kind of expression can first be seen on the walls of caves in the Palaeolithic Eras. Regarding the conditions of the time, the techniques used to obtain paint and the way of conveying it to the walls impress everybody who sees them. The topics generally processed are hunting scenes with human and animal figures. The most special examples of painting art are seen in Egypt. The manner emerging in the Egyptian palaces and graveyards where this art was regarded as a high culture bear the peculiar characteristics of the civilization. With the technique, manner and colour usage, painting descriptions seen in the kingdoms of Minos (Girit) and Miken which underwent the brightest era in the mids of the 2. Millennium B.C. reveal how much importance these civilizations used to attach to art. Mesopotamia which has been home to several civilizations and cultures is also a very important geography. Assyria, in the painting and relieves within the magnificent palaces of which the god king depictions were often painted compositionally, influenced many contemporary kingdoms. Urartian kingdom, where wall paintings can be commonly seen in the centres like Altıntepe and Arin-Berd, reflects the traces of this artistic interaction. Urartian artists, who imitated Assyrians in herbal, geometric and figurative depictions, made a point of contributing something from their own to this art. This study reveals the cults, values and life styles of many civilizations from Palaeolithic Eras to the mids of the 1. Millennium B.C. in an artistic point of view.