The effectiveness of web-based live English courses
Web TV üzerinden canlı olarak verilen İngilizce derslerinin etkinliği
- Tez No: 366812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ataturk Üniversitesi'nde 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında, uzaktan eğitim adı altında Web Tv üzerinden canlı olarak verilen İngilizce derslerinin etkinliğini araştırmaktır. Araştırmacı derslerin etkinliği üzerine bir anket uyguladıktan sonra, teknolojinin hüküm sürdüğü günümüzde, internet tabanlı derslerin üniversite öğrencileri arasında nasıl yaygınlaştırılabileceğine yönelik tavsiyelerde bulunacaktır. Çalışma giriş, literatur taraması, metodoloji, bulgular & tartışma ve sonuçlar olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü konuyu tanıtmaktadır: internet tabanlı İngilizce dersleri. İkinci bölüm, teknoloji desteki İngilizce öğrenimi ve öğretimi hakkında detaylı bilgi verilip, zorlukları ve avantajları tartışır. Üçüncü bölüm, araştırmayı gerçekleştirmek için uygulanan anketin nasıl oluşturulduğu, uygulandığı ve analiz edildiği üzerinde durur. Dördüncü bölüm, anket analizinin sonuçları ve tartışması üzerinedir. Beşinci bölüm ise, internet tabanlı İngilizce öğretiminin öğrenciler arasında nasıl yaygınlaştırılabileceğine yönelik tavsiyelerde bulunup çalışmayı sonlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effectiveness of web-based live English courses which are given in 2013-2014 academic year at Ataturk University via distant education. Conducting a research to gain a broad overview of the effectiveness of web-based live English courses, the researcher will make suggestions to make web-based courses more popular among university students in the constantly technology dominated world of today. The study consists of five chapters: 'Introduction', 'Literature Review', 'Methodology', 'Results and Discussions', and 'Conclusion'. The first chapter of the study introduces the main topic: web-based English courses. In the second chapter, detailed information about technology assisted language learning and teaching are given; the challenges and advantages are discussed. In the third chapter, the questionnaire and why this type of questionnaire is applied to carry out the research are explained. The fourth chapter is about the findings and discussions of the questionnaire analysis. The fifth chapter concludes the study by discussing what can be to make web-based live English courses more popular among learners.