27 Numaralı Mühimme Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (sayfa 280-408)
The transcription and assesment Muhimme Notebook number 27 (page 280-408)
- Tez No: 366828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Mühimme defterleri, Divân-ı Hümâyûn'da kararlaştırılan hususlar üzerine padişahın onayı alındıktan sonra düzenlenen fermanların suretlerinin kaydedildiği defterlerdir. Geniş muhtevalarıyla Mühimme defterleri, dönemin siyasi, idari, iktisadi ve sosyal olaylarını aydınlatacak özelliğe sahiptir. Transkripsiyon ve değerlendirmesini yaptığımız 27 Numaralı Mühimme Defteri, III. Murad Dönemi'ne (1574-1595) aittir. Defterde genel olarak Osmanlı Devleti'nde yaşanan eşkıyalık olaylarına, vakıflarla ilgili meselelere, İstanbul'un iaşe teminine ve ordu ve donanma ile ilgili hususlara değilnilmiştir. Çalışmamızda, divan-ı hümayun ile ilgili genel bilgilere, mühimme defterlerinin özelliklerine, III. Murad dönemi olaylarına, defterin özelliklerine ve muhtevasına, hüküm özetlerine ve transkripsiyonuna ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Muhimme Notebooks are those where rescripts arragend after Sultan's confirmatis had been taken about the matters decided in Imperial Council in Ottoman Empire were registered. Along with their broad contents, Muhimme Notebooks are of the feature which will flourish politic, admınıstrature, economic and social events of the period. Muhimme Notebook Number 27 we transcripted and assessed belongs to the Reign of Murad The Third. (1574-1595) In notebook, the matters such as the handitry events, matters about foundation, food providing of İstanbul and army and navy, are mentioned. In our study, it is possible to reach the transcription and judgement summaries, and the content and features of the Notebook, and the events of Murad The Third Reign, and muhimme notebooks features, ge.neral information about İmperial Council.