1980 sonrası sivil toplumun dönüşümü ve demokratikleşmeye etkileri
Transions of civil society and its effect on democratizing in Turkey after 1980
- Tez No: 366887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA YURTTAŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Halkın, halk tarafından, halk için yönetilmesi olan demokrasinin en önemli aktörlerinden biri sivil toplum ve unsurlarıdır. Tarihsel gelişimine bakıldığında Batı medeniyeti içinde ve ona özgü olarak gelişen sivil toplum kavramı antik çağa kadar dayanır. Bugün Türkiye'nin sahip olduğu demokrasiyi anlamanın bir yolu da sahip olduğu sivil toplum ve unsurlarını anlamaktan geçer. Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına sivil topluma bakmadan bugün hakkında yorum yapmak yanlış olur. Dolayısıyla bu tezde sivil toplum kavramının gelişimini ele alıp, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nde gelişimi ve durumu hakkında bir değerlendirme yaptıktan sonra Türkiye'de sivil toplumun bugününü değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
One of the most prominent future of the democracies is civil society and its affiliates. Under the historical perspective western society has roots goes to ancient era. The way of the understanding of Turkish democracy is based on the principle of civil society. Without looking at the Ottoman Empire and first years of the Republic of Turkey , it would be mistake to give commends about todays civil society. Therefore in this thesıs civil society notion wil be defined after the evaluation of development of Turkish civil society and its own society.