Hayatı anlamlandırmada inancın ve kişisel değerlerin rolü (Ruh sağlığı çalışanları ve öğrencileri örneği)
The role of the personal values and the religion on giving meaning to the life (Mental health professionals and students)
- Tez No: 366908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İSKENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmada, ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlar ve okuyan lisans/lisansüstü öğrencilerinden oluşan bir örneklemde, hayatın anlamı, inanç ve kişisel değerler arasındaki ilişki incelenmiştir. Hayatın Anlamı Ölçeği, Kişisel Değerler Envanteri, İç-Dış Güdümlü İnanç (Dindarlık Eğilimi) Ölçeği ve demografik sorulardan oluşan veri toplama araçları 829 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 19.0 programı ile analiz edilmiş olup, verilere ilişkin betimsel istatistikler ve değişkenler arasında korelasyonlar bulunmuştur. Araştırma sonucunda Hayatın Anlamı, Kişisel Değerler ve İnanç değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Genel olarak içten, samimi inanç sahiplerinin hayatlarını anlamlandırmalarında ve kişisel değerlerinde de pozitif anlamlı ilişkiler görülmüştür. Bunun aksine; çıkarcı ve seküler (dış güdümlü) inanç sahiplerinin hayatı anlamlandırma ve kişisel değerler ile ilgili tutumlarında negatif anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. Aynı şekilde hayatını anlamlandırmış bireylerin kişisel değerlerinin ve inanç dünyasının da daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Son olarak kişisel değerleri güçlü olan bireylerin de hayatı anlamlandırma ve inanç dünyasında daha başarılı oldukları görülmüştür. Özetle her üç değişkenin de birbiriyle güçlü ve anlamlı ilişkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the meaning of the life and the personal values are investigated. The sample is the people who work on the mental health or the students who have been educating on mental health both undergraduated or postgraduated. Purpose in Life Test, Personal Values Inventory, Internal Versus External Control of Reinforcement and demographic data are collected from 829 people. The data analized with SPSS 19.0 program and descriptive statistics and correlations are found between the variables. The meaningful relations have been found between“ Purpose of Life and Its Meaning”and“Personal Values and Internal or External Sourced Belief”variables. Positive correlations have been found between the intimate religious people's meaning of life and personal values. On the other hand negative correlations have been found self-seeking and secular people's meaning of life ad the attitudes on personal values. It has been found that people who has the meaning of life; have stronger personal values and beliefs. Also, it has been seen that people who have strong personal values are more successfull on giving a meaning to life and in their pesonal belief systems. In summary; there are powerfull and meaningfull relationship between those three variables.