John Shelby Spong'un Tanrı tasavvuru
The concept of God in John Shelby Spong
- Tez No: 963682
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
John Shelby Spong, Hristiyan geleneğinin teolojik kabullerini kökten sarsan görüşleriyle tanınan bir ilahiyatçıdır. Bu tez, Spong'un Tanrı tasavvurunu perspektifinden eleştirel bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çıkış noktası, Spong'un geleneksel teizme yönelik radikal eleştirisidir: Spong, Tanrı'yı insanüstü, dünyadan ayrı bir varlık olarak tanımlayan klasik teist anlayışın modern dünyada sürdürülemez olduğunu savunmaktadır. Bu bağlamda tez, Spong'un“teizm, Tanrı'yı tanımlama biçimi olarak ölmüştür”şeklindeki iddiasının arka planını ve gerekçelerini irdeleyerek başlamaktadır. Yöntem olarak felsefi ve kavramsal analiz kullanılmış; Spong'un başlıca eserleri ile ilgili literatür taranarak görüşlerinin entelektüel temelleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın kapsamı, özellikle Spong'un Tanrı anlayışına odaklanmaktadır. Tez boyunca Spong'un Tanrı tasavvurunun temel özellikleri din felsefesi açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, Spong'un Tanrı'yı aşkın ve kişisel bir özne şeklindeki klasik imgeden uzaklaştırarak,“kişisel olmayan”, evrenin içinde ve insan bilincinin derinliklerinde deneyimlenen bir güç olarak tasvir ettiğini göstermektedir. Spong, Tanrı'nın insanın içinde, yaşamın ve sevginin kaynağı olarak bulunabileceğini belirtirken, Tanrı'yı“olan her şeyin toplamı artı bir şey daha”biçiminde tanımlayarak panteizmi aşan panenteist bir yönelime yaklaşmaktadır. Ana argüman, Spong'un sekülerleşme ve modernite bağlamında dini inancı yeniden anlamlandırma çabasının modern teoloji açısından dikkate değer bir yeniden inşa çabası olmakla birlikte, Tanrı kavramını bu denli yeniden tanımlamasının felsefi açıdan bazı problemleri beraberinde getirdiğidir. Nitekim bulgular, Spong'un Tanrı tasavvurunun felsefi ve teolojik sonuçlarının tartışmalı olduğunu ortaya koymaktadır. Tanrı'yı tamamen içkin bir ilke haline getirmek, ilahiyat çevrelerinde“teolojik ateizm”olarak adlandırılmış ve kimilerince bunun pratikte Tanrı'yı inkar etmekle eşdeğer olduğu öne sürülmüştür. Bu tez, söz konusu eleştirileri ciddiye alarak Spong'un kavramsallaştırmasının tutarlılığını ve dini deneyim açısından yeterliliğini sorgulamaktadır. Ayrıca çalışma boyunca Spong'un Tanrı'yı“yaşam”,“sevgi”ve“varoluşun temeli”olarak üçlü biçimde yeniden tanımladığı görülmektedir. Bu çerçevede Spong, Tanrı'yı yalnızca aşkın bir varlık olarak değil, insan yaşamında deneyimlenen bir gerçeklik olarak kavramsallaştırmakta;“Tanrı = Yaşam → Hayatı dolu dolu yaşamak, Tanrı = Sevgi → Pervasızca sevmek, Tanrı = Varoluşun Temeli → Kendini gerçekleştirmek”formülüyle dini deneyimi dogmalardan etik ve varoluşsal yaşantıya kaydırmaktadır.
Özet (Çeviri)
John Shelby Spong is a theologian known for his radically subversive views that challenge the theological foundations of the Christian tradition. This thesis aims to examine Spong's concept of God from the perspective of the philosophy of religion with a critical approach. The starting point of the research is Spong's radical critique of classical theism: he argues that the traditional theistic view, which defines God as a supernatural being separate from the world, is no longer sustainable in the modern age. In this context, the thesis begins by exploring the background and rationale behind Spong's claim that“theism, as a way of defining God, is dead.”The methodology employed consists of philosophical and conceptual analysis, supported by a review of Spong's major works and the relevant literature in order to uncover the intellectual foundations of his views. The scope of the study is focused specifically on Spong's understanding of God; other aspects of his theology, such as biblical criticism or ethical thought, are discussed only insofar as they illuminate the central theme. Throughout the thesis, the fundamental characteristics and underlying assumptions of Spong's concept of God are presented in a systematic manner and then evaluated from the standpoint of the philosophy of religion. The findings reveal that Spong departs from the classical image of God as a transcendent and personal Subject and instead portrays God as an“impersonal”power that is experienced within the universe and in the depths of human consciousness. While Spong states that God can be found within the human being as the source of life and love, he defines God as“the sum of all that is, plus something more,”thereby expressing a panentheistic orientation that goes beyond pantheism. The central argument of the thesis is that although Spong's attempt to reinterpret religious belief in the context of secularization and modernity constitutes a noteworthy theological reconstruction, his redefinition of the concept of God brings with it certain philosophical difficulties. Indeed, the results indicate that the philosophical and theological implications of Spong's concept of God are contentious. Reducing God entirely to an immanent principle has been labeled by some theologians as a form of“theological atheism,”and some critics argue that this approach is, in practice, tantamount to denying God altogether. Taking these criticisms seriously, this thesis examines the coherence of Spong's conceptualization and questions its adequacy in terms of religious experience. Furthermore, the study reveals Spong's threefold reformulation of the concept of God as“Life,”“Love,”and“the Ground of Being.”With the formula“God = Life → Live fully, God = Love → Love wastefully, God = Ground of Being → Be fully oneself,”Spong redirects religious meaning from doctrinal absolutes to ethical and existential engagement rooted in human experience.