Söz'ün özgürlük iradesinden tasarlanışı: Karl Jaspers ve varoluşsal iletişim
Redesigning of the word on freedom: Karl Jaspers and existential communication
  1. Tez No: 366924
  2. Yazar: AYNÜLHAYAT UYBADIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ERKİLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda en çok dile getirilen kavramlardan biri olan iletişim ve iletişime dair yeni teknolojiler insanların küresel bir köy içerisinde daha ulaşılabilir olduğu şeklinde yorumlara neden olmaktadır. Şüphesiz, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak insanlar eskisine oranla daha fazla iletişim aracına sahiptir. Ancak bu iletişim araçlarının çokluğu ile iletişimin niteliğindeki kalite artışının paralel olduğunu gösterir mi? Zira yaşanan tüm ilerlemeler insanlık için önemli kolaylıklar sağlasa da ciddi zararlar da vermiştir. Bugün, içinde bulunduğumuz düzende sorunlar yumağıyla kuşatılmış olan birey, yalnızlaşma, teknolojiye esaret, kendinden uzaklaşma ve yabancılaşma girdabında kendisiyle arasındaki mesafeyi genişletmiştir. Bu durum da, en temel insani değerlerin örselenmesine neden olmuştur. Bu temelde insanlığın ortak bir sıkıntısı olmakla birlikte, dayatmacı, baskıcı rejimlerle bu soruna getirilecek alternatif çözümlerin yankı bulmasını engellemiştir. Bu anlamda sorunun çözümüne öncelikle iletişim problemini iletişim felsefesi bağlamında irdeleyerek insanın gerçekte ne olduğunu, neden iletişime ihtiyaç duyduğunu, özgürleşmesi sürecinde sözün ve başkalarıyla birlikte olmasının önemini inceleyerek başlamak gerekir. Hazırlanan bu tez, varoulşçuluğun teist kanadının önemli düşünürlerinden, felsefesinin temel kavramı“iletişim”olan Karl Jaspers'in varoluşsal iletişimine yönelik görüşlerinin ele alınmasını öngörmektedir. Ayrıca sözün özgürlük ile olan ilişkisinde, insanın kendi olma yolundaki engelleri (s)özgürlüğü ile aşabileceğini göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the most expressed notions are communication and new Technologies regarding communication that causes comments like these notions makes people more accessible in a global village. As a result of technological developments, certainly people have more communication tools than it was before. But with the multiplicity of these communication tools can we say that attribute of the communication is also increase it's quality? Because experienced all improvements has given serious harm to humanity even though they provides significant conveniences for it. Today, in the order we live, the individual is surrounded with the problems like loneliness, slavery of technology, self-distancing and self-alienation. In the swirl of these problems, individual has extended the distance between himself. This situation caused to abuse of the most fundamental human values. Although this is basically common adversity of the mankind, with the compelling, oppressive regimes prevented the alternative solutions for this problem to be heard. In this sense, for reaching the solution of problem, primarily, by analyzing the communication problems in the context of philosophy of communication, we need to start to ask some questions : what human really is, why humans needs to communicate, what is the importance of the Word in the process of emancipation and being with others? In this thesis, from the important thinkers of theistic side of the existentialism, regarding Karl Jasper's basic concept of philosophy is 'communication', his existential communication opinions shall be addressed. Additionally, this thesis is intended to show that in a relation of the Word and it's liberty, humans can exceed the obstacles on their way to being them-self with“worddom”meaning the liberty of the Word.