Türkiye İş Kurumunda devlet muhasebesi sistem ve düzeni
Governmental accounting system and scheme in Turkish Labor Agency
- Tez No: 366923
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ülkemizde devlet muhasebesi alanında kendini hissettiren reform çalışmaları gereksinimi, 1995 yılında Kamu Mali Yönetim Projesi çalışmaları ile başlamış, 2002 yılında ABS ile uyumlu tahakkuk esaslı devlet muhasebesinin seçilen 6 pilot kuruluşta denenmesi ve başarılı sonuç alınması ile 2004 yılında genel ve katma bütçeli kuruluşlarda, 2006 yılından itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmada istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerini yürüten ve Sosyal Güvenlik Kurumları içerisinde yer alan Türkiye İş Kurumunun örgüt yapısı, sunduğu hizmetler, projeler, kuruma ilişkin gelir ve giderler incelenerek, kurumun analiz edilmesi hedeflenmiş, genel olarak devlet muhasebesi ve devlet muhasebesi sistemleri ve kayıt yöntemlerinde meydana gelen değişiklikler ele alınarak, Türkiye İş Kurumu'nda ABS ile uyumlu tahakkuk esaslı devlet muhasebesinden önce uygulanan muhasebe sistemindeki hata ve eksiklikler üzerinde durularak, 2003-2004 ve 2005 yıllarına ilişkin bilanço ve gelir-gider tablosuna yer verilmiştir. Türkiye İş Kurumu'nda ABS ile uyumlu tahakkuk esaslı devlet muhasebesinin uygulanması amacıyla çıkarılan 29.04.2006 tarih ve 26153 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye İş Kurumu Muhasebe Uygulama Yönetmeliğine ilişkin esaslar üzerinde durulmuştur. Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Muhasebe Biriminden alınan Faaliyet Sonuçları, Bütçe Giderlerinin Ekonomik Sınıflandırılması Tablosu, Bütçe Gelirlerinin Ekonomik Sınıflandırılması Tablosu, Mizan, Bilanço gibi mali tablolarına ilişkin veriler ışığında, Kurumun söz konusu yönetmelikte belirtilen esaslar doğrultusunda gerçekleştirdiği muhasebe işlemlerine, Kurumun gelir ve giderlerine, dönem sonunda yapılan işlemlere ilişkin muhasebeleştirme kayıtlarına yönelik örneklere yer verilerek, Kurumun ABS ile uyumlu tahakkuk esaslı devlet muhasebesi uygulamalarına ilişkin fotoğrafının çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, need of reform efforts emerged in the field of governmental accounting in 1990s, so Public Financial Management Project came into effect in 1995, and in 2002 accrual-basis governmental accounting system compatible with ABC* was put into practice in 6 pilot organization and succeeded; therefore it has been implementing in general and annexed budget administrations since 2004 and in all public institutions and organizations since 2006. In our study, we examined Turkish Labor Agency, one of the Social Security Organizations, which sustains and develops employment, carries out activities that prevent unemployment, and our objective is to analyze the Agency by focusing on organizational structure, services, and projects and examine its income and expenses. In general, changes that occur in governmental accounting, governmental accounting systems and basis of accounting are discussed, and emphasized on the faults and weaknesses of the accounting system which implemented in Turkish Labor Agency before accrual-basis governmental accounting compatible with ABC took into action; in our study balance sheet and income statement of years 2003,2004 and 2005 are also included. Besides we emphasize on the terms of“Turkish Labor Agency Accounting Practices Regulation”which was promulgated with the date 29/04/2006 and number 26153 in official gazette, enacted in order to the implementation of accrual-basis governmental accounting compatible with ABC in Turkish Labor Agency. According to the data of financial statements, like Operational Results, Economic Classification of Expenditures Statement, Economic Classification of Budget Income Statement, Trial Balance and Balance Sheet which were gathered from Accounting Department of Turkish Labor Agency Provincial Directorate of Kocaeli, some examples are included aimed at income and expenditure of Agency and accounting records related to period-end transactions; and in conclusion it is intended to reveal the big picture of accrual-basis governmental accounting compatible with ABC that is implemented in the Agency.