Teori ve uygulama örnekleri ışığı altında siyasal özerklik kavramı
Political autonomy under the light of theory and application patterns
  1. Tez No: 366932
  2. Yazar: DİLEK SAMSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÖKSAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı çok tartışılan ve anlamsal açıdan muğlâk olan siyasal özerklik kavramını teori ve uygulamalardan hareketle somutlaştırabilmektir. Teorik analizlerin ardından Avrupa Konseyi üyesi olma ortak paydasında birleşen ve jeopolitik tartışmalara konu olan üç ülke; İspanya, Bosna-Hersek ve Rusya Federasyonu konuyu somutlaştırma adına siyasal özerkliğin belirleyici unsurlarından hareketle yakın okumaya tabi tutulmuştur. Betimleyici metod, vaka incelemesi, tarihsel metod ve karşılaştırma usulünün birlikte kullanıldığı bu çalışmada cevabı aranan başlıca sorular;“Özerklik kavramı siyasal anlamda neyi ifade etmektedir?”,“Siyasal özerkliğin unsurları nelerdir?”,“Siyasal özerklik olgusunun gelişimi nasıl olmuştur?”, ve“Siyasal özerklik bağlamında Avrupa'daki somutlaşma nasıldır?”şeklinde olmuştur. Ulaşılan sonuçları ise; kavramın hala muğlak bir nitelikte olduğu, siyasal özerkliğin şartları açısından gerekli en azından sekiz unsur (ölçüt) bulunduğu, tek tip bir siyasal özerklik uygulamasının söz konusu olmadığı şeklinde özetlemek mümkündür. İncelenen ülke örneklerinin her ülkede farklı farklı uygulamalar olduğunu gösterdiği de vurgulanmalıdır. Ayrıca küreselleşmenin ve alan yazınında siyasal özerklik kavramına dair fazla çalışma olmamasının konunun önemini giderek arttırdığı da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to concretize the much-debated concept called political autonomy that is vague in terms of meaning though theory and applications. Three countries Spain, Bosnia and Herzegovina and Russian Federation that have reached an agreement on the matter of being a member of Europian Council. After theoric analysises and are highly controversial in terms of geopolitical position are studied carefully in order to concretize the matter. This study in which we use descriptive method, case study, historical method and comperative method looks for the answer of followings:“What does autonomy mean in terms of politics?”,“What are the elements of political autonomy?”,“How has political autonomy developed?”,“How is the concretision in Europe in terms of political autonmy?”. Our findings show that the concept is still vague, at least eight elements are necessary for political autonomy and a monotype-implementation of political autonomy is out of question. We must emphasis that the studied countries show there are different implementations in different countries. We also say that globalization and the fact that there are not so many studies on political autonomy increases the importance of the issue.