Sosyal belediyecilik çerçevesinde engellilere sunulan hizmetler: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Provided services to disabled persons within the framework of the social municipality: Examples of Ankara Municipality
- Tez No: 366933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN SELEK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, sosyal belediyecilik olarak ifade edilen sosyal politika uygulamalarının tarihsel gelişimi, önemi ve kapsamı incelendikten sonra engelli ve engellilik kavramlarına değinilmiş, sosyal belediyecilik çerçevesinde engellilere sunulan hizmetler, merkezi ve yerel yönetimlerin sosyal hizmetlerinin yasal dayanakları üzerinde durulmuştur. Son olarak, sosyal belediyecilik çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin engellilere yönelik sosyal hizmetleri irdelenmiş, sunulan hizmetlere dair değerlendirmeler, toplanan veriler ve 2010-2014 Ankara Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı ışığında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, social municipality expressed as the implementation of social policies of the historical development, importance and after, examining disability and disability concepts are emphasized, social municipality in accordance with disabilities the services offered, central and local government social services, the legal basis is emphasized. Finally, social municipality in the framework of the Ankara Metropolitan Municipality disabled social services elaborates services offered evaluations on the collected data and Ankara Municipality Strategic 2010-2014 Plan in the light of assessments have been made.