Robert Schneider'in Ren Üçlemesinin postmodern edebiyat bağlamında incelenmesi
Researching of Robert Schneider's Trilogy of Rhine in the context of postmodern literature
- Tez No: 366931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, modern dönem düşüncelerinin eleştirileri gündeme gelmiş ve çeşitli tartışmaların vuku bulduğu bir döneme girilmiştir. Düşünürler tarafından farklı kavramsal adlandırmaların söz konusu olduğu bu dönem, genel olarak 'postmodern' olarak adlandırılmıştır. 60'lı yıllardan sonra düşünsel anlamda yaygınlık kazanmaya başlayan Postmodernizm, Sosyal Bilimlerin önemli bir uğraş alanı olmuş ve çeşitli sanat dallarında sesini duyurmaya başlamıştır. Edebiyat da Postmodernizmin dünyasını metinlere taşımış, 'Postmodern Edebiyat' adı altında bazı özellikler edinmiştir. Bu tezde, büyük yankı uyandırmış olan Postmodernizmin anlaşılabilmesi için kavramın, tarihi bir perspektiften tanımlaması yapılacak, düşünsel gelişimi ve sanatsal anlamda şekillenişi aktarılmaya çalışılacaktır. Postmodern düşüncesinin, sinema, tiyatro, müzik gibi sanat dallarına temayülü betimlenerek kavramsal olanın uygulamadaki ifadesine değinilecektir. Robert Schneider, Avusturya Edebiyatı'nın son dönem yazarlarındandır. Eserlerinden anlaşıldığı üzere, Postmodern Edebiyata ilgi duymuş olan yazar ile ilgili yapılan çalışmaların azlığı sebebiyle ve günümüzde de gündemde olan Postmodern Edebiyat'a kayıtsız kalmamak adına bu çalışmada, yazarın 'Ren Üçlemesi' olarak adlandırılan eserlerinin Postmodern Edebiyat bağlamında incelemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
After World War II, the critics of modern period came to the fore and entered in a period, in which many arguments occurred. This period, about which were made many notional descriptions by thinkers, was generally named as ''Postmodern''. Postmodernism, which gained wide currency in the meaning of intellectual after 1960s, became an important field of occupation of Social Sciences and started to become popular in different art branches. The literature also carried the world of the postmodernism to the textes and got some specialties under the name of 'Postmodern Literature'. In this study, in order to be understand Postmodernism, the notion will be described in the perspective of history, and will be tried to clarify its the intellectual development and the artistic form. And the thought of Postmodern will be represented in some branches as cinema, theatre, music, and will be mentioned to the expression of the notional one in practice. Robert Schneider is one of latest writers of Austrian Literature. As it is seen from his works, he is interested in Postmodern Literature, but there are not many studies about him, that is the one of the reasons of doing this study. And in this study, in order not to be indifferent to Postmodern Literature, will be researched the works of writer described as 'Trilogy of Rhine' in the context of Postmodern Literature.