Soyut resimde suje ve obje arasındaki ilişki
The relationship between subject and object in the abstract picture
  1. Tez No: 366963
  2. Yazar: BURCU DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET HOŞİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı süje olarak sanatçı ve obje olarak tuval arasındaki, duygusal ve ruhsal bağlamdaki bağlılığı ve sanatçının ortaya çıkarmış olduğu sanat eseri arasındaki duygusal ilişkinin var oluşu, sanat eserinin ortaya çıkarken sanatçının kendi çevresini ve doğayla olan etkileşimini ele almaktır. Bu amaçla çalışmada soyut resimde süje ve obje arasındaki ilişki ve tarihsel süreç kısaca özetlenerek soyut sanat ve soyut sanatla ilgisi olan sanatçılar örnek gösterilerek, tarafımdan yapılan çalışmalarda duygusal bağlantı anlatılmaya çalışılacaktır. İnsan kendi bedeni dahil, ruhsal bedenini de kullanarak tuvale yansıtması çağlar öncesinden başlamıştır. Bir süje olarak insan, sınırsız biçimde olanak ve olasılıklarıyla objeyle birleşerek, objeye bağlı olduğu sanat alanına özgün görüş ve düşüncelerini dile getirebileceği bir konum haline gelmiştir. Resim sanatçısı tarihsel süreç içerisinde yaşama etkin müdahalesini gerçekleştirmek için duygusal anlamda yapmış olduğu sanat eseri ile ortaya çıkmıştır. Sanat eseri ışık, gölgenin, renk ve çizgilerin olduğu, süje tarafından ele alınarak ortaya çıkarılmış bir objedir. Duygu ve ruh hali tuvale yansıyan süjenin belki de en etkin olduğu durumdur. Resim sanatında duygu, insanın yaşadıklarına paralel olarak değişiklikler göstermiştir. Bu süreçte hayatı anlama, algılama, değiştirme ve yeni dengeler oluşturma çabası aracılığıyla yeni anlayışlar ve yeni teknikler alanında çeşitli ilerlemeler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesisto the subjectas artist and as objects canvas, between the emotional and spiritual context in the commitment of an artist has revealend that a work of art the existence of the work of art emerges artist's own environment and nature, the interaction will be discussed. In this study, the relationship between abstract painting and historical processes in the subject and the object is summarized interest in abstract art and abstractart, the artists will be shown as an example, telling your own pics at my work ı will try to explain the emotional cannection. People, including his own body, the mental body before the ages began using the canvas reflection. As a subject people, withthe possibility of unlimitedpossibilities and forms of artifact combine original artistis bound to the field of art can express their opinions and thoughts has become an area. No artist in the history and life emotionally to perform effctive interventions that have made a work of art has emerged. Art work light, shadow, color and lines revealedthat the subject is an object considered by. Emotions and moods reflected in the canvas where the subject is perhaps the most effective.