Türk Silahlı Kuvvetleri-medya ilişkileri perspektifinde yeni bir gazetecilik örneği olarak Taraf gazetesi
Taraf As A New Example Of Journalism In The Perspective Of Relationship Between Turkish Mass Media And Turkish Armed Forces
- Tez No: 366964
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Medya ve ordu arasındaki ilişkiler geçmişte olduğu gibi bugün de incelenmesi gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, Türk demokrasisini sekteye uğratan ilki 27 Mayıs 1960 tarihinde olmak üzere; 12 Mart 1971'de muhtıra, 12 Eylül 1980'de askeri darbesi, 28 Şubat 1997'de post-modern darbe ve 27 Nisan 2007'de Genelkurmay'ın sitesindeki E-Muhtıra olarak adlandırılan ve doğrudan ülke politikalarını hedef alan askeri müdahalelere tanık olmuştur. Geçmişe bakıldığında Türk medyasının bu askeri darbeler öncesinde yaptığı haberlerle askeri müdahalelere zemin hazırladığı bu konu ile ilgili yapılan çalışmalarda görülmektedir. 15 Kasım 2007 tarihinde“Düşünmek Taraf Olmaktır”sloganıyla yayın hayatına başlayan Taraf Gazetesi, medya-asker ilişkilerinde farklı bir gazetecilik örneği sergilemiştir. Taraf Gazetesi'nde yayınlanan haberler ve atılan manşetler dolayısıyla Türkiye'nin gündemini belirleyerek kısa sürede referans gösterilen bir gazete hâline gelmiştir. Ergenekon Davası, Balyoz Darbe Planı, Dağlıca, Hantepe, Aktütün Karakolu Baskınları gibi yakın geçmişte yaşanan birtakım önemli olayları sorgulayıcı bir biçimde gündeme taşımasının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı aldığı tavırdan dolayı adından çokça söz ettirmeyi başarmıştır. Taraf Gazetesi, daha önce Türk medyasında görülmeyen bir tavır sergileyerek Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve kurumun faaliyetlerine karşı sorgulayıcı bir davranış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Examining the relationship between media and military is always being a crucial issue. Turkish political process was interrupted firstly on 27 May 1960 then the memorandum took place on 12 March 1971, the military coup on 12 September 1980, the 1997 February 28 process, and on April 27 2007 through the Web site of the Office of the Chief of General Staff, dubbed by many in Turkey as an“e-memorandum”. It is assumed that pervasive news coverage has had undeniably influences on the coups. Taraf newspaper with the motto is“to think is to take sides”has been in circulation since November 15, 2007 and it has presented a different way in making news about military according to the rest of press. It contrasts sharply with the Turkish establishment on certain delicate issues and it has distinguished itself by opposing interference by Turkish military. It has published crucial documents about Ergenekon Indictments, Operation Sledgehammer, and Daglica, Hantepe and Aktutun attacks. Taraf newspaper has differed from the rest of the newspapers in Turkey by publishing groundbreaking reports on scandals within the military and political establisment.