Yeni medyaya entegrasyon sürecinde değişen gazetecilik pratikleri
Practises of changing journalism in process of entegration to new media
  1. Tez No: 366972
  2. Yazar: HAKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF YURDİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşen dünyada medya alanında yaşanan değişimlerin gazetecilik alanında oluşturduğu dönüşümü ele alan bu çalışmanın temel amacı; geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş sürecinde gazetecilik pratiklerinde meydana gelen yenilikleri ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde; gazeteciliğin geleneksel medyadaki konumu ele alınmış ve tarihsel süreç kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla beraber medya alanını da hakimiyeti altına alan yeni iletişim teknolojilerinin medya alanındaki boyutu tartışılmıştır. Bu kapsamda yeni medya gazeteciliği ve yeni medya platformlarının konumu ve etkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; yeni medyanın dönüştürdüğü gazeteciliğin güncel durumunu analiz etmek amacıyla alan araştırmasına yer verilmiştir. Bu amaç doğrultusunda ulusal gazete ve ulusal televizyon çalışanlarının konu hususundaki görüşlerine anket ve mülakat yöntemleri kullanılarak müracaat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study dealing with the transformations in the area of journalism created by the changes in media in a globalized world is to reveal the innovations in the journalism practices in transition from to traditional media to new media. With this purpose in mind, in the first part of this study the position of journalism in traditional media was explored and inspected in the context of historical process. Together with the spread of digitalization, the scope of new communication technologies dominating also the media domain in have been discussed in the second part of the study. In this context, new media journalism and the status and effect of new media platforms have been evaluated. In the third section, field research was employed in order to analyze the current state of the journalism transformed by new media. For this purpose, in order to collect the opinions of the national newspapers and broadcasting employees about this issue, survey and interview methods were utilized.