Geçmişten bugüne Gaziantep'te yerel medya ve günümüz Gaziantep yerel medyasında sosyal medyanın rolü
Local media in Gazi̇antep from the past up to now and the role of social media in today's Gazi̇antep's local media
  1. Tez No: 366986
  2. Yazar: ELİF AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİH SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnternetin hayatımıza girişiyle birlikte sosyal, kültürel, ekonomik alanlarda olduğu gibi basın alanında köklü değişimler yaşanmaya başlanmıştır. Özellikle son yıllarda ülke genelinde sosyal medya kullanımının artması ulusal basını ve yerel basını etkilemiştir. Çalışmanın amacı; Gaziantep'te dönemsel olarak basın alanında yaşanılan değişimleri ve gelişen teknolojinin geleneksel basın üzerindeki etkilerini incelemektir. Gaziantep bölge illeri arasındaki farklı özellikleriyle ön planda olduğu gibi basın alanında da gelişime ve değişime açık yönüyle dikkat çekmektedir. Gazete, radyo, dergi, televizyon sayısının hızlı bir artış gösterdiği şehirde yeni medya da kısa sürede benimsenmiştir. Çalışmada, sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla yerel medyada yaşanan değişim ve dönüşüm örneklerle açıklanmıştır. Sosyal medya araçlarında bulunan içerikler hedef kitlenin tutum ve davranışlarını etkilediği gibi; yerel basını da etkilemiştir. Hızla gelişen iletişim teknolojileri geleneksel basın üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hedef kitlenin aktif hale gelmesiyle birlikte Gaziantep'te de yerel basının yeniliklere uyum sağladığı ve sosyal medyanın etkisiyle değişime uğradığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the introduction of the internet into our lives, as in social, cultural and economic fields there have been radical changes in press field too. Increasing the use of social media in the general area of the country especially in recent years affect the national press and local press. The purpose of this study is to examine the changes in Gaziantep press periodicly and the effects of developing technology on traditional press. Gaziantep is not only in the front row with its different privacies in regional cities but also it attracts attention with its open directions to the development and change in press. In the city where newspaper, radio, magazine and tv are increasing day by day, the new media has been accepted in short time. In this study, the chances and evolutions in local media with the spreading using of social media were explained with examples. The contents in social media tools affect not only the attitudes and behaviours of target crowd but also the local media. Rapidly evolving communication technologies have an important impact on traditional media. By becoming active of target crowd, İt was come to a conclusion that the local media in Gaziantep accommodated with innovation and it changed with the effect of social media.