Sürrealizm akımının afiş tasarımına etkisi ve uygulama örnekleri
The effect of the movement of surrealism on poster designing and practice examples
- Tez No: 366987
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Afiş tasarlamak, bir fikri, bir ürünü̈ ya da hizmeti hedef kitleye aktarılmasını sağlayarak, insanları ürüne, hizmete ya da fikre yönlendirmeye çalışmaktadır. Afiş tasarımları, zihinde kurgulanan düşüncelerin görsel hale getirilmesinde uygun ortam sunmaktadır. Bu tez çalışmamızda grafik tasarımın vazgeçilmez ürünlerinden biri olan afişin tarihçesi ve oluşum süreci incelenerek, afiş sanatının gelişimi, çeşitliliği ve günümüzdeki kullanım alanlarına ait bilgi aktarılmaya çalışılmıştır. Bu süreç çeşitli konu başlıkları altında bir araya getirilmiş, afişin tarihi gelişimi, afişin çeşitleri ve farklılıkları uygulama örnekleriyle ele alınarak incelenmiştir. Birinci bölümde, afişin tanımı, genel özellikleri, Türkiye'de ve dünyada afişin gelişimi ve afiş çeşitleri anlatılmış ve afiş tasarımının çeşitliğine ışık tutulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümünde, Sürrealist resmin tanımını yaparak gelişiminden bahsettik. Sürrealist sanatçıların önde gelenlerini ele alarak çalışmalarından örnekler verdik. Gerçek ötesi görüntülerin resme dönüştüğü, estetik biçim kazandığı bu akımın afiş tasarımcılarını da etkilemesi kaçınılmaz olmuştur. Üçüncü bölümde de Sürrealizm ve afiş tasarımı arasındaki ilişkiyi inceleyerek, Sürrealist afiş örneklerine yer verip analizlerini yapmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
By transferring an idea, a product or a service to the target group, the aim of poster design is orienting people to that product, that service or that idea. Poster designs make up appropriate conditions as ideas constructed in the mind become visually noticeable. In this thesis, we study the history and the formation of poster design, an indispensable element of graphic design and try to give information about the development in the art of poster, the variety in it and the use of it in the present. This process is covered under various headlines and the history, the types and the varieties of the poster have analyzed with sample applications. In the first part, after covering the definiton of the poster, its general chasteristics and its development in Turkey and in the World, the variety in the poster design is tried to be shed light on. In the second part, by defining Surrealist paintings, we discussed the development of it. By arguing out the pioneers of Surrealist artists, we gave examples from their works. It became indispensible that this movement in which images beyond reality transform into paintings and obtain an aesthetic shape have an impact on poster designers. In the third part, by analyzing the connection between Surrealism and poster design, we have covered some poster examples and tried to analyze them.