İslam borçlar ve Aile Hukukunda kasıt ve etkisi
The effect of intention in islamic Family Law and law of transactions
  1. Tez No: 367001
  2. Yazar: MEHMET SELİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SELİM HAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bir akdin esasını, o akit ile elde edilmek istenen hukuki neticeye yöneltilmiş olan tarafların kastı belirler. Bu açıdan kasıt olmazsa akit teşekkül etmez. Fakat içsel bir durum olan kasıt, açığa vurulmadıkça hukuki bir işlemin meydana gelmesi imkânsızdır. O hâlde hukuki işlemlerden söz edilebilmesi için kastın beyan edilmesi gereklidir. Buna binaen bu çalışmamızda İslam borçlar ve aile hukukunda kasıt ve kastın etkisini konu edindik. Çalışmamızda kasıt kavramının mahiyeti ve İslam hukuk ekollerinin kasta ilişkin yaklaşımları üzerinde durduk. İslam hukuk ekollerinin kasta ne derece önem verdikleri, kasıt ile beyanın uyumsuzluğu hâlinde hangisini önceledikleri, dolayısıyla ona ne tür hukuki sonuçlar bağladıklarını araştırdık. Bu bağlamda kasta ilişkin doktriner yaklaşımları belirlemeye çalıştık. Ayrıca İslam hukukçularının kasta dair metodolojik anlayışlarının fıkıh meselelerine ne derece yansıdığını inceledik. Buna binaen mükrehin ve kastetmeksizin dil sürçmesi sonucu ağzından talâka ilişkin sözler çıkan muhtî'in, sarhoşun, hâzilin ve kontrolünü kaybedecek derecede öfkelenmiş kimsenin yaptığı nikâh ve talâkının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hususun hukuk doktrinleri arasında nasıl tartışıldığını ele aldık. Bu ve benzeri işlemlerin hukuki durumları üzerinde durduk ve hukuk ekollerinin konu hakkındaki görüşleri ve dayanak olarak gösterdikleri delilleri serdederek tahlillerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
The essence of an agreement can be determined by the intentions of those who want to achieve the the desired juridical outcome. In this respect, if there is no intention, there would also be no agreement. However, so long as intentions, which are motivated by an internal motive are revealed, no juridical procedure could ever be realized. Therefore intentions should be declared in order for a juridical procedure to be initiated. Based on this premise, we investigated the intentions and the effect of intentions in laws pertaining to family and transactions in Islam; we also touched on the Islamic schools approaches related with intentions and Islamic law together with various other conditions within these conceptualizations about priming of either intention or declaration in case of any inconsistency and the resulting juridical consequences. We tried to determine different approaches of various doctrines and investigated the methodological understanding of various Islamic scholars about intention and in the case of various conditions like a marriage contract and divorce; we made an analysis of the approaches of Islamic scholars and tried to understand if such actions made in certain states of mind such as being unconscious or under duress would be valid or not in the light of different juridal doctrines.