Antik Yunan'da Devlet
State in the Ancient Greek
- Tez No: 367319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜROL BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Siyasal Bilimler, Archeology, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Birden fazla insanın bir araya geldiği yerde bir düzen ihtiyacı doğar. Zaman içinde toplumlar geliştikçe düzenin kuralları biçimlenmeye ve yayılmaya başlamış, kuralları uygulayacak kurumlar oluşmuştur. Devlet ile ilgili görüş ve düşünceler insanlık tarihi boyunca düşünürler tarafından irdelenen önemli konular arasında yer almıştır. Devlet aygıtı ve yönetim biçimleri, eski Yunan Felsefesinde de önemli yer tutmuştur. M.Ö. VI. ile IV. yüzyıllar arasında en parlak devrini yaşayan Antik Yunan felsefesi, özellikle Sokrates, Platon ve Aristo ile zirveye ulaşmıştır. Batı'da, devletin kökeni Eski Yunan kent-devletine (polis) dayanır. En eski devlet kuramcıları sayılan Platon ve Aristoteles'e göre devlet, bütün bir insan topluluğunun siyasal, toplumsal, kültürel ve ekonomik gereksinmelerine en iyi yanıt verebilecek, böylelikle daha iyi bir yaşamı gerçekleştirebilecek tek örgütlenme biçimidir. ?İdeal Devlet? düzeni arayışında olan Platon, Polis?in yetkin bir biçimde yaşamını sürdürmesi için çeşitli yönetim modelleri önermiştir. Aristo ise Platon?dan farklı olarak olması gerekenle değil, var olanla ilgilenmiştir. Aristo Politika, adlı yapıtında, Polislerin yapı ve kurumlarının karşılaştırmalı bir araştırmasını yapmıştır. İnsanın ?Zoon Politikon? (toplumsal ve düşünen bir hayvan) olduğunu söyleyen Aristoteles, insanın toplum hayatı dışında düşünülemeyeceği belirtmiştir. Antik Yunan kent devletlerinin yönetim biçimleri ve demokrasi deneyimi günümüz demokrasileri ve yönetim biçimlerine de kaynak teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
The need to create an order arises in places where more than one individual come together. Rules incident to cited orders have been established and become effective in a widespread manner over time as the human societies have evolved and institutions to apply said rules have been created accordingly. Views and comments regarding the State have been among the key issues analyzed through the scholars throughout the history of mankind. The state apparatus and the management style have also been some of the primary issues in ancient Greek philosophy. The ancient Greek philosophy, living the most brilliant period thereof between 6th and 4th centuries BC, has reached its peak especially with Socrates, Plato and Aristotle. In the West, origin of the state is based on the ancient Greek city-states (polis). According to Aristotle and Plato, who are considered to be the oldest state theorists, state is the only form of organization to be able to respond people, political, social, cultural and economic needs of an entire community in the best way thereby providing a better life for people. Plato, in search of an“Ideal State”order, has proposed various government models for the survival of a Polis in the most efficient manner. Aristotle, in contradistinction to Plato, is concerned with what exists more than what has to exist. Aristotle has made a comparative research on structures and institutions of a Polis in his book named Politics. Aristotle has described man as“Zoon politico”(political animal/ social and thinking animal) and expressed that mankind cannot be imagined outside the social life. Forms of governance and democracy experience of the ancient Greek city-states have become the source of today's democracies as well as forms of governance.