Miletli Thales'ten Platon'un devletine Antik Yunan felsefesi
Ancient Greece philosophy from thales of milet to republic of plato / de Thales de Milet a la republique de Platon la philosophie de la Grece antique
  1. Tez No: 475492
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞUKAN ALABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
''Miletli Thales'ten Platon'un Devletine Antik Yunan Felsefesi'' başlıklı bu çalışmada Antik Yunan'da felsefenin doğuşu ve daha sonra onun geçirdiği dönüşüm ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Platon öncesi felsefe yer almaktadır, başlangıçta ilginin evrene dönük olduğu felsefe daha sonra Sofistler ile insan ve topluma yönelmiş ve bunun akabinde onlara bir tepki olarak Sokrates figürü ortaya çıkmıştır. Hem öğretisiyle hem de yöntemiyle Sofistlerle karşıtlık içinde bulunan Sokrates'in öğrencisi ve ardılı olan Platon ardında yazılı eserler bırakmayan hocasını Savunması ve diyaloglarıyla ölümsüz bir düşünür haline getirmiş ve ondan devraldığı düşünsel mirası özgün bir öğretiye vardırabilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü Platon ve onun felsefesine ayrılmıştır. Platon'un yönetmesini istediği filozof-kral'ın üstünlüğü ve ayrıcalığı dayanağını yine Platon'un felsefesinde bulan bilişine dayanmaktadır, dolayısıyla Platon'un felsefesinin sahip olduğu bütünlüklü yapıyla doğrudan bağlantılıdır. Atinalı filozofun bilişinin ifade ettiği Platonik anlamın ortaya konulması bu tez ile amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled as“Ancient Greece Philosophy From Thales Of Milet To Republic Of Plato”, birth of the philosophy in Ancient Greece and its later transformation are addressed. In the first section of the study, pre-Plato philosophy is located. The philosophy, which was primarily interested in universe, later became interested in human and society with Sophists and right after this Socrates figure came to existence as a reaction to those. Plato, who was the student and successor of Socrates who was in conflict with Sophists with both his discipline and method, became an immortal philosopher with his Defense of his teacher who did not leave any written work behind and with his dialogs and led the intellectual legacy that he took over to a genuine discipline. Second section of the study includes Plato and his philosophy. Superiority and privilege of philosopher-king, whom Plato wanted to rule, is again based on knowing located in the philosophy of Plato, and so it is directly linked to the whole structure of philosophy of Plato. Revealing of Platonic meaning which the knowing of philosopher of Athens is aimed with this thesis.