Antik Yunan'da Sokrates, Platon ve Aristoteles'e göre ideal yönetim biçimi ve devlet politikaları
The ideal form of government and satate policies according to Socrates, Plato and Aristotle in Ancient Greece
- Tez No: 709428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yunan coğrafyası antik çağların başından itibaren çeşitli olay ve olgulara ev sahipliği yapmıştır. En gözde olan ve siyasi olayların en yoğun yaşandığı merkezi ise Atina polisidir. Farklı coğrafyalardan gelen kültürlerle sosyal ve siyasal yapısı değişen Atina sosyo-politik alanda sürekli olarak yenilenmeler yaşamıştır. Yaşanan siyasi değişiklikler genel itibariyle iktisadi kökenli olup, yönetim biçimlerini etkilemiştir. Krallık, Aristokrasi, tiranlık ve demokrasi yönetimlerini gören Atina için hangisinin daha ideal yönetim olduğu üzerine ise Sokrates, Platon ve Aristoteles'in çeşitli analiz ve görüşleri yer almaktadır. Görüşleri daha çok devlet ve toplum ilişkisi için çözüm odaklı olup, şahsi ve topluma yönelik uygulanabilir idealarını ortaya koymuşlardır. İdeal yönetim biçimleri ve politikalarla kurulabilir ideal devlet-toplum yapısı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Greek lands had hoisted various incidents and phenomenons since the beginning of the ancient times.Most favourite city was Athens and it hosted the most and dense political events.Athens City which was changed socially and politically with the cultures of the people who came from other parts of the world, had been through continous renewals. The political changes were mostly economic and it affected the regimes. There are series of analysis and opinions of Socrates, Plateau, Aristotle on the ideal management of the city Athens, which saw kingdoms, aristocracy, tyranny and democracy. Their ideas were mostly on the relationship of the society and the state and those ideas were practicable and specialize on society. They put forward policies inside the ideal management or ideal state-society.