Lineer integro diferansiyel fark denklemlerin bernoulli polinom çözümleri
Bernoulli polynomial solutions of linear integro differential-difference equations
- Tez No: 367414
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmına yer verilmiş ve ikinci bölümde ileriki bölümlerde kullanılacak olan kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, lineer ve integro diferansiyel fark denklemlerini çözmek için“Bernoulli Polinomları'nın Kullanılması”yöntemi sunulmuştur. Dördüncü bölümde sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmıştır. Beşinci bölümde de örneklerin hata analizlerinin incelenmesi ile yöntemin kullanılabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to introduction and second chapter is necassary definitions which will be needed for later use. Original results are contained third and fourth chapter. In the third chapter, a new method called ʻʻBernoulli Collocation Method" for the Bernoulli polynomial solutions of linear differential, integro-differential, linear differential difference and integro-differential difference equations are presented. In the fourth chapter, examples of these kind of equations are solved, error analysis is done and graphics are drawn. In the fifth chapter we conclude that this method works good.