Lineer integro-diferansiyel fark denklemlerin laguerre polinom çözümleri
Laguerre polynomial solutions of linear integro-differential difference equations
- Tez No: 316627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETLİNEER İNTEGRO-DİFERANSİYEL FARK DENKLEMLERİN LAGUERRE POLİNOM ÇÖZÜMLERİBurcu GÜRBÜZYüksek Lisans TeziFen Bilimleri EnstitüsüMatematik Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Mustafa GÜLSUHaziran 2012, 123 sayfaBu tez dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde giriş kısmı anlatılmış ve ileriki bölümlerde kullanılacak kavramlar açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde çalışmanın asıl anlatılmak istenen kısmı oluşturulmuştur. ikinci bölümde, lineer diferansiyel, integro-diferansiyel, diferansiyel fark ve integro-diferansiyel fark denklemlerini Laguerre polinomları cinsinden çözmek için ?Laguerre Sıralama? adlı bir yönteme yer verilmiştir. Bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemlere uygun örnekler üçüncü bölümde çözülmüş, örneklerin hata analizleri yapılarak sonuçları tablolarda gösterilmiştir. Yine aynı bölümde sonuçların grafikleri çizilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde de, örneklerin hata analizleri incelenerek yöntemin hassas olduğu ve kullanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLAGUERRE POLYNOMIAL SOLUTIONS OF LINEAR INTEGRO-DIFFERENTIAL DIFFERENCE EQUATIONSBurcu GÜRBÜZMaster of Science (M.Sc.)Graduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of MathematicsSupervisor: Doç. Dr. Mustafa GÜLSUJune 2012, 123 pagesThis thesis consists of four chapters. The first chapter is the introduction and necessary definitions that will be needed for later use are illustrated. Original results are contained in the second and third chapters. The results are solved with a method which is called ?Laguerre Collocation? for the Laguerre polynomials solutions of linear differential, integro-differential, differential-difference and integro-differential difference equations has been given in the second chapter. In addition, some numerical examples, error analysis and graphics of the results are given in third chapter. In the fourth chapter, we discuss the results of the method and also the advantages of the method.