Ofis mobilyası üretecek bir fabrikanın teknik ve ekonomik fizibilite çalışması
Technical and economical feasibility investigation for a factory where will manufacture office furniture
  1. Tez No: 367443
  2. Yazar: MUSTAFA KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada, ofis mobilyası üretimi yapacak bir firmanın, seri üretim yapabilmesi için yatırım imkânları araştırılmıştır. Sırasıyla; pazar ve talep araştırması, teknoloji, kapasite ve kuruluş yeri seçimi, ürün tasarımı ve projelendirme, üretim süreci, kalite kontrol politikasının belirlenmesi, fabrika içi düzenlemelerin yapılması, personel ihtiyacı, departmanların belirlenmesi ve yatırım analizleri yapılarak teknik ve ekonomik açıdan yatırımın yapılabilirliği (fizibilitesi) araştırılmıştır. İşletmede teknik donanım ve imkânlarıyla seri olarak ofis mobilyası üretimi gerçekleştirebilecektir. Ekonomik etkinlik ölçütleri böyle bir işletmenin, yatırımcı ve ülke ekonomisi için karlı bir yatırım olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the production of office furniture by a company that does mass production, to make the investment opportunities were investigated. Feasibility studies, respectively; market demand and research, technology, capacity and facility location selection, product design, project planning, production processes, quality control policy to determine, in-plant arrangements, personnel needs, the department identifying and investment analysis performed technical and economic investment feasibility of (feasibility) were investigated. Businesses in series with the technical equipment and facilities will be able to manufacture office furniture. Economic efficiency criteria of such a business is a profitable investment for the investor and the country's economy showed.