Kent mobilyalarında seramiğin yeri
  1. Tez No: 12483
  2. Yazar: KEMAL ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: YÜKSEL ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET insanoğlu evrendeki yerini alıralmaz, bedensel ve düşünsel varlığını önce yaşama güdüsü ve sonra da estetik kaygısıyla birleştirerek yaşamı nı ve çevresini bütünüyle biçimlendirmeye başlar. Uygarlık gelişiminin bir döneminde insan, doğanın verdiğiyle yetin mez, zekâsını, yaratıcılığını ve tasarım gücünü kullanarak yeni bilgiler ve ürünler üreterek insanlığın kullanım alanlarına sunar. Tarım Devrimi ve Endüstri Devrimi insanın uygarlık tarihinin dönüm noktaları olur. Tarım Devrimiyle kent, Endüstri Devrimiyle kent mobilyası olgusu yaşamına girer. însan, yapay çevresini oluşturan kentte, toplumsal ve kültürel yaşamını sürdürür. Bu nedenle kent, geçmişin izlerini taşıyan, bugüne uymak için yenilenen ve yarına hazırlanmak için çabalayan canlı bir olgudur. Kent, kendisini kuran, yaşatan ve geleceğe hazırlayan kentlinin kültürünü, zevkini ve teknolojisini yansıtan bir karakter taşır. Bir kent, kentsel mekanlarıyla ve öğeleriyle, insanlara günlük yaşamlarında ko laylık, huzur ve aynı zamanda da estetik duyguları vermelidir. Günümüz kent yaşamına, sanatçıların ve tasarımcıların bakışı, kent ortak mekânları üzerine yoğunlaşmaktadır. Artık bu mekânların fiziki fonksiyonlarını yerine getirmelerinden çok, bu mekanlarda yaşananla ve kültürel boyutuyla ilgilenilmektedir. Bu mekanlardaki fonksiyonel koşul lar sürekli iyileştirilmeye çalışılırken, bir yandan da kentliler sanatsal ve kültürel etkinliklerle bu mekânlarda karşı karşıya getirilmeye çalışıl maktadır.II Toplumsal yaşam ve kullanım açısından kent ortak mekânlarının kent yaşamındaki önemi, kent öğelerini ve kent mobilyalarını da aynı derecede önemli kılmaktadır. Fonksiyonel olarak insanın kent yaşamını, toplumsal yaşamını ve bireyler arası iletişimini sağlayan ve kolaylaştıran kent mobilyaları, toplumsal kullanım açısından fiziksel fonksiyonlarından çok, görsel, sanatsal ve kültürel boyutuyla dikkati çeker. Kentsel fonksiyonları sağlamak ve kente çağdaş görünüm kazan dırmak amacıyla, tasarlanıp üretilen kent mobilyaları, ahşap, beton ve metal gibi temel malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Yapılan araştır malar göstermiştir ki, kent mobilyalarında seramik kullanımı yok dene cek kadar azdır. Peki bu durumu değiştirmek mümkün müdür? Başka bir deyişle kent mobilyalarında seramiğe nerelerde ve nasıl bir yer veri lebilir? Bu çalışma, sözü edilen sorular ve yaklaşımlar üzerine kurulmuş, araştırmalar bu yönde yoğunlaştırılmıştır. Bu nedenle, kent mobilyası olgusunu daha iyi kavramak açısından yer aldığı kent ve kentle ilgili konularla, sorunlara, insan ve çevre ilişkilerine, kent mobilyasının tarih çesine, Batıdaki ve Türkiye'deki durumuna endüstri ürünleri bağlamında yer verilmiştir. Kent mobilyası metalurjisindeki malzelelerle seramik kıyaslanmış, endüstriyel tasarıma, endüstriyel seramik tasarımına ve seramik kent mobilyası tasarımına ilişkin konulara ve saptamalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY When the human being first deals with the universe, he unites his physical and mental existence later he beings to shapen his life and enviroment entirely. During a certain period of development in civilization, the human being never gets satisfied with the nature and he produces new knowledge and products using his creativity and desing akitily and then affers it to mankind's use. Agricultural and Industrial Revolutions were a time in mankind's history of civilization. The urban fact enters into his life with agricultural revolution and the fact of urban furniture enters into his life with industrial revolution. The man continues with his social and cultural life in the urban which forms his artificial surroundings. For this reason the urban is a living fact that owns the signs of the past, being modern to adopt today and struggling to be ready for tomorrow. A urban must inspire easiness, comfort and sense of aesthetics to the people with her urban places and elements. The look for the artists and designers to the comtemporary town living concentrates on urban's common places. Now, most of them are interested in habitis in those places and the cultural dimensions rather t than bulding physical functions of them. Just when the functional conditions are being done better, on the other hand the citizens are being got face to face with artistic and cultural activities in those places.IV The importance of urban's common places, in urban living from the point of social life and economy, also makes the urban furnitures and elements considerable. The urban furniture which facilitates and ensures the man's urban living, social life and communication between people in function, arouses visual, artistic and cultural sizes rather than social use and physical functions. The urban furniture which are produced by the aim. of getting urban function and acquiring contemporary view to the urban, are made of basic materials such as wood, concrete and metaL The research showed that the seramic material is used seldow in urban furnitures. Well, then is it possible to change the circumstances? In other words, 'How and where can we use seramics in urban furniture?' This study is constructed upan these questions and approaches, and the researches are concentrated in that way. Because of this, to understand the fact of urban furniture; the urban and subjects, problems, the man and relations with environment, the history of urban furniture and position in Turkey and in Western countries are analyzed in coherence with industrial products. The seramic metarial is compared with urban furniture materials and discussed in industrial design, industrial seramic design and seramic urban furniture subjects and proofs.