Elektrik enerjisi güneşten sağlanan bir sistemin uzaktan kablosuz veri takibi uygulaması
Remote wireless data monitoring of a photovoltaic system
- Tez No: 367442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT TENRUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, elektrik enerjisi güneşten sağlanan bir sistemin AC ve DC elektrik üretim ölçümlerinin Wi-Fi teknolojisi ile kablosuz olarak bilgisayara aktarılması ve bilgisayar yazılımı ile takip edilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede kablo çekilmesi mümkün olmayan sistemlerde veri takibi için kolaylık sağlanmış olmaktadır. Test ve analizlerin yapılabilmesi için 200 Watt'lık şebeke bağlantısız otonom bir güneş enerji sistemi kullanılmıştır. Burada üretilen elektrik enerjisinin akım, gerilim ve güç değerleri dijital veriye dönüştürülmektedir. Panoya yerleştirilen ölçüm cihazları ile AC ve DC akım ve gerilim değerleri izlenebilmektedir. Bilgisayar için hazırlanan yazılım ile veriler gerçek zamanlı ve kayıtlı veriler olarak görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, AC and DC measurement values of a PV system have been transferred to a computer via a Wi-Fi communication channel. In order to realize the measurement and analysis process, an Off-Grid PV system with 200 W power has been implemented. The measured analog values are converted to digital data before transmission. The values collected on the computer are analyzed via the software prepared for this application.