Datça yarımadası'nda balıkçılığa kapalı alanlarda bulunan balık türleri
The fish species in the no fishing areas in datca peninsula
  1. Tez No: 367451
  2. Yazar: NAİL SEVİNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışması, Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsüne sahip Datça-Bozburun Yarımadası'nda ilan edilen altı adet Balıkçılığa Kapalı Alan (BKA)'da bulunan balık türlerini tespit etmek, daha önceden yapılmış araştırma sonuçları ile güncel durumu karşılaştırmak ve alanlarda sonradan yapılacak izleme çalışmaları için bir kaynak oluşturmak amacını taşımaktadır. Kasım 2012-Haziran 2013 periyodunda mevsimlik olarak gerçekleştirilen çalışmada balık türlerinin tespitinde sualtı görsel sayım (SGS) tekniği uygulanmıştır. Bu tekniğe göre, her alanda belirlenen 100'er metrelik transektler içerisinde aletsiz/serbest dalış yöntemi ile balık gözlemi/sayımı yapılmış, türler sualtı yazı tahtalarına kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi amacıyla sıklık ve baskınlık hesaplamaları yapılmıştır. Çalışma sonunda 32 familyaya dahil toplam 68 balık türü tespit edilmiştir. Gözlenen toplam birey sayısı 12932'dir. Bölgelerin tamamı göz önüne alındığında Pomacentridae familyasından Chromis chromis (Linnaeus, 1758) türü en yüksek gözlenen (2400), en sık rastlanan (%100) ve en baskın (18.51) tür olarak ortaya çıkmıştır. Alanlardaki 11 tür“devamlı tür”olarak belirlenmiştir. Bu çalışma Datça-Bozburun ÖÇKB'ndeki altı adet BKA'da gerçekleştirilen ilk çalışma olması bakımından önemli olup, balıkçılığa kısıtlanan alanlarda gelecekte yapılacak çalışmalar açısından son derece yararlı olacağı düşünülen kapsamlı bir veri tabanı oluşturulmuştur. Ayrıca, koruma uygulamaların sağlıklı sonuçlar verebilmesi için daha uzun süreleri kapsayan örnekleme ve izleme çalışmaları yapılması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study conducted in six No Fishing Zones (NFZs) in the Datca-Bozburun Special Environmental Protection Area (SEPA) and its aims were: (i) to determine the fish species in the areas, (ii) to make a comparison between previous researches and the current study, and (iii) to form a primary work for the future monitoring studies. The study carried out between November 2012 and June 2013 as seasonally and underwater visual consensus (UVC) technique was applied. The fishes were observed/recorded via free diving on the certain 100 meter transects in the every areas. Frequency and dominancy analysis were computed. As a conclusion, 68 fishes belonging 32 family were determined. Totally 12932 individuals were counted. Chromis chromis (Linnaeus, 1758) was found as most observed (2400), frequent (100%) and abundant (18.51) species in whole areas. Eleven species were determined as“continuous species”. This study conducted in six NFZs in Datca-Bozburun SEPA was significant since became it's an initial study, and we believed that it's useful for the future studies will be conducted on NFZs. In addition, in order to give reliable results of conservation practices covering a longer time is needed for sampling and monitoring studies has emerged as a result.