Verbascum cheiranthifolium boiss. var. asperulum (Boiss.) Murb., Achillea filipendulina Lam. ve Salvia limbata C.A. Meyer ekstraktlarının Zea mays L. ve Portulaca oleraceae L. tohumlarının çimlenmesi üzerine allelopatik etkisinin araştırılması
Research of the allelopathic effect of verbascum cheiranthifolium Boiss. var. asperulum (Boiss.) Murb., Achillea filipendulina Lam. and Salvia limbata C. A. Meyer extracts on Zea mays L. ve Portulaca oleraceae L. seed germi̇nati̇on.
- Tez No: 367478
- Danışmanlar: PROF. DR. PEYAMİ BATTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, temel olarak farklı özelliklere sahip olan iki adet aromatik (Achillea filipendulina Lam. ve Salvia limbata C.A. Meyer) ve bir adet endemik (Verbascum cheiranthifolium Boiss. var. asperulum (Boiss.) Murb.) toplam üç adet bitki türünün allelopatik potansiyelleri araştırıldı. Hedef bitki olarak da bir adet kültür (Zea mays L.) ve bir adet yabancı ot (Portulaca oleraceae L.) tohumu seçildi. Bitkilerin toprak üstü kısımlarından (gövde+yaprak) %3, %5, %7 ve %9'luk metanol ve su ekstraktları hazırlanarak ve hedef tohumların çimlenmesi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada kullanılan tohumların çimlenme yüzdeleri, radikula ve plumula uzunlukları belirlendi. Bitkilerin uygulamaya verecekleri cevapların belirlenmesi için hormon, şeker, amilaz, mitotik indeks ve protein profillerinin analizi yapıldı. Bitki ekstraktlarının artan konsantrasyonunun, çimlenme yüzdesi, radikula, plumula ve taze/kuru ağırlık oranlarında azalmaya yol açtığı ve yabancı ot tohumlarına daha çok etki ettiği gözlendi. Konsantrasyon artışına bağlı olarak hormon, şeker, amilaz ve mitotik indeks değerlerinin azaldığı, ayrıca protein bantlarının farklılık gösterdiği tespit edildi. Çalışma sonucunda, çalışma bitkileri üzerinde daha ayrıntılı ve hassas çalışmalar yapılması durumunda, doğal herbisit olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, totally three plant species' allelopathic potential two of which are aromatic (Achillea Filipendulina Lam. ve Salvia limbata C. A. MEYER) constitutively having different speciality and one of which is endemic (Verbascum cheiranthifolium Boiss. var. asperulum (Boiss) Murb.) were investigated. One culture (Zea mays L.) seed and one weed (Portulaca oleraceae L) seed are chosen as target plants. In laboratory, %3, %5, %7, and %9 methanol and water extracts were prepared from the surface parts of these plants (plant stem + leaf) and they were used at practices. Germination percentages, radicle and plumule lengths of the seeds which were used in study were identified. In order to determine plants' response upon the practice, analysis of hormone, sugar, amylase, mitotic index and protein profiles were done also. In general terms, it is observed that all of the plant extracts, depending upon increasing concentration, cause decreases at the rate of germination, radicula, plumule and fresh-dry weight ratio and they have an effect on weed seeds much more. Depending upon increase of the concentration, it is identified that rates of hormone, sugar, amylase and mitotic index decrease and there are differences among protein bands also. As a result of the study, in the event of working on the operating plants much more detailed and sensitive, it is thought that it can be used as a natural herbicide.