Kırik buğdayı'nda (Triticum aestivum L. var. Delfii) farklı ekim sıklığı ve ekim şekillerinin verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi
The effect of different sowing densities and sowing methods on the yield and yield components in kirik wheat (Triticum aestivum L. var. Delfii.)
- Tez No: 367479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Van koşullarında, Kırik buğdayında üç farklı ekim sıklığının (450, 550 ve 650 tohum/m2 ) ve dört farklı ekim şeklinin (serpme, sıraya, 450 ve 900 çapraz ekim) verim ve verim öğelerine etkisi araştırılmıştır. Deneme 2012-13 yetiştirme sezonunda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada birim alan tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, tanede protein oranı, bitki boyu, başak boyu, başakçık sayısı ve tane sayısı, kardeş sayısı, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve metrekarede başak sayısı incelenmiştir. Deneme sonucunda ekim sıklığı ve ekim şekillerinin verim ve bazı verim öğelerini önemli şekilde etkilediği belirlenmiştir. En yüksek tane verimi, 183.66 kg/da ile 550 tohum/m2 ekim sıklığından ve 450 çapraz ekim şekli uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of three different sowing densities (450, 550 and 650 seed/m2) and four sowing methods (broadcasting, row, 450 and 900 cross) on the yield and yield components for Kırik wheat cultivar in Van conditions. The study was conducted in the fields of Agricultural Faculty of Y.Y.U. by using randomized complete blocks design with the three replications in 2012-13 growing seasons. In the study were investigated the seed yield, biological yield, harvest index, protein ratio in seed, plant height, spike height, spikelet number, seed number per spike, number of tiller, 1000-seed weight, hectolitre weight. The results of the study indicated that sowing densities and sowing methods applications affected significantly the seed yield and some yield components. The highest seed yield was obtained from 550 seed/m2 sowing density and 450 cross sowing methods application with 183.66 kg/da.