Bazı tahıl çeşitlerinin su aktivitesi, su buharı sopsiyon izotermleri izosterik ısıları ve serbest enerji değişimlerine sıcaklığın etkisi ile sorpsiyon verilerinin farklı izoterm eşitliklerine uygunluklarının belirlenmes
- Tez No: 58025
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kırık ve Lancer gibi buğday çeşitleri ile arpa, çavdar, yulaf ve mısırın kurutma, paketleme ve depolama gibi teknolojik proseslerde önemli kriterler olarak kullanılan su aktivitesi, sorpsiyon izotermleri, sorpsiyon izosterik ısısı ve serbest enerji değişimi gibi termodinamik parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Kırık ve Lancer buğday çeşitleri, biralık arpa, çavdar, yemeklik tatlı mısır ve yulafın 20, 25, 35, 50 ve 70°C sıcaklıklardaki, su buharı adsorpsiyon izotermleri, su aktiviteleri, sorpsiyon izosterik ısıları, sorpsiyon serbest enerji değişimleri ve BET, Freundlich, Halsey, Henderson, Harkins-Jura ve Smith izoterm eşitliklerinin elde edilen sorpsiyon verilerine uyumunun belirlenmesi araştırılmıştır. Tahıl çeşitlerinden arpa %12.584, Kırık buğdayı %12.514, Lancer buğdayı %12.146, çavdar %1 1.619, mısır %10.309, yulaf %9.855 su adsorbe etmiştir. En yüksek su buharı sorpsiyonu %13.016 ile 20°C de, en düşük su buharı sorpsiyonu % 10.066 ile 70°C de gerçekleşmiş, 25°C de % 12.314, 35°C de % 11.45, 50°C de % 10.677 olarak bulunmuştur. Sıcaklık artışıyla birlikte su buharı sorpsiyonunun azaldığı belirlenmiştir. Nisbi nem ortamlarına göre su buharı adsorpsiyon u % 6.593 ile % 23.11 nisbi nem ortamında en düşük, % 18.065 nem oranıyla % 90.69 nisbi nem ortamında en yüksek bulunmuştur. % 33.07, % 43.16, % 54.38, % 59.14 ve % 75.47 nisbi nem ortamlarında da, su buharı sorpsiyonu lineer olarak artmıştır. Yapılan su aktivitesi ölçümlerinde, bütün sıcaklık derecelerinde, en düşük değer Lancer buğdayında, en yüksek değer ise arpada bulunmuştur. Elde edilen su buharı adsorpsiyon izotermlerinin Tip II sigmoidal izotermi olduğu ve bu izotermlerin A bölgelerinin 0-0.25, B bölgelerinin 0.25-0.75, C bölgelerinin 0.75- 0.9 su aktivite değerleri arasında bulunduğu saptanmıştır. Su buharı sorpsiyon verilerine değişik sorpsiyon eşitliklerinin uygunluklarının belirlenmesinde, tüm sıcaklık derecelerinde ve bütün tahıl çeşitlerinde, en az uyumu BET eşitliği, en yüksek uyumu Henderson eşitliğinin gösterdiği belirlenmiştir. Sorpsiyon serbest enerji değişimlerinin (AF) incelenmesi sonucunda, bütün tahıl örneklerinin serbest enerji değerlerinin su buharı sorpsiyon miktarındaki artışa paralel olarak doğrusal bir şekilde azaldığı ve tüm tahılların A ve B sabitlerinin oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Sorpsiyon izosterik ısılarının ise (Qs), tüm tahıl örneklerinde artan su buharı sorpsiyon miktarına bağlı olarak logaritmik bir biçimde azaldığı saptanmıştır. İzosterik ısı değerleri en yüksek mısırda, en düşük Kırık buğdayında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective this research is to determine the thermodynamic parameters such as water activity, isosteric heat of sorption and free energy change used as important criteria in technologic processes like drying, packaging and storage of Kırık and Lancer wheats, barley, rye, corn and oat. In this research, moisture adsorption isotherms, water activities, isosteric heats of sorption and free energy changes of Kink and Lancer wheats, barley, rye, corn and oat at 20, 25, 35, 50 and 70°C and the fitness of BET, Freundlich, Halsey, Harkins-Jura, Henderson and Smith isotherm equations to obtained sorption data. Barley adsorbed 12.584 % moisture, Kink wheat 12.514 %, Lancer wheat 12.146 %, rye 11.619 %, corn 10.309 % and oat 9.855 %. The highest moisture sorption took place with 13.016 % at 20°C, the lowest with 10.066 % at 70°C, it was 12.314 % at 25°C, 11.45 at 35°C and 10.677 % at 50°C. It was found that moisture sorption decreases as the temperature increases. The moisture adsorption was at its lowest with 6.593 % in 23.11% and at its highest in 90.69 % moisture. The moisture sorption linearly increased in relative moisture conditions like 33.07 %, 43.16 %, 54.38 %, 59.14 % and 75.47 %. The water activity measurement at all temperatures showed the lowest value with Lancer and the highest with barley. The moisture adsorption isotherms showed characteristics of Type II sigmoidal isotherms and A sections of these isotherms determined between 0-0.25 water activity range, B sections between 0.25-0.75 and C sections between 0.75-0.9. In the determination of fitness of various sorption equations to moisture sorption data, the least fitness obtained with BET equation and the best fitness with Henderson equation for all types cereal at all temperatures. The results indicated that free energy changes of all the cereal linearly decreased with increasing moisture sorption and also it was found that A and B constants were relatively high in all cereal. The isosteric heats of sorption decreases logarithmically with the increasing moisture sorption in all cereal. Isosteric heat values were determined at its highest with corn and at its lowest with Kırık.