Buğdayda (Triticum aestivum L.) farklı dozlarda azotlu gübre ve çiftlik gübresinin verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of different doses nitrogen and farm manures on the yield and yield components in wheat
  1. Tez No: 367486
  2. Yazar: ABDULLAH EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada çiftlik gübreli (2 ton/da) ve çiftlik gübresiz (0 kg/da) koşullar altında artan oranlarda azotun (0, 4, 8, 12 ve 16 kg/da ekimle birlikte, kontrol hariç her birine 6 kg/da üst gübre ve toplamda 0, 10, 14, 18 ve 22 kg/da N) Ceyhan-99 buğday çeşidinde verim ve verim öğeleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme, Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Meslek Yüksek Okulu deneme tarlalarında, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak, 2012-13 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Çalışmada azotlu gübre ve çiftlik gübresinin, bitki boyu, başak boyu, kardeş sayısı, başakçık sayısı, başakta tane sayısı, biyolojik verim, birim alandaki tane verimi, hasat indeksi, 1000 tane ağırlığı ve tanede protein oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çiftlik gübresi ve azot gübrelerinin verim ve verim öğelerinde önemli artışlar sağladığı belirlenmiştir. En yüksek birim alan tane verimi 517.7 kg/da ile çiftlik gübresi ve 22 kg/da azot uygulamasından elde edilirken, en düşük birim alan tane verimi 360.4 kg/da ile kontrol parsellinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nitrogen doses (0, 4, 8, 12 and 16 kg N/da with sowing and 6 kg N/da top fertilizer with tillering season except control plots in total 0, 10, 14, 18 and 22 kg/da N) under the condition with farm manure (2 tones/da) and without farm manure on yield and yield components of Ceyhan-99 wheat cultivar was investigated. Experiment was laid out in Split Plots Design in Randomized Blocks with three replicates at the fields of Mardin Artuklu University, Kızıltepe Vocational High School in 2012-13 growing season. In the study, it was investigated the effect of nitrogen and farm manure doses on the effects plant height, spike length, number of spikelet, seeds per spike, number of tiller, 1000 seed weight, biological yield, seed yield per unit, harvest index, and protein ratio in seeds. The results of the study indicated that nitrogen and farm manure applications increased significantly the seed yield and yield components. While the highest seed yield (517.7 kg/da) was obtained from 2 tones/da farm manure + 22 kg/da nitrogen application, the lowest seed yield (360.4 kg/da) was obtained from control plots.